Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?

-
Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?

Hayat boyu beslenmelerine özen göstermesi gereken diyabet hastalarının, oruç tutmaları noktasında birçok tartışma var.  Diyabet tedavisinin temelini oluşturan beslenme düzenindeki değişiklikler, hasta açısından bazı riskler taşıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serpil Salman, “Bu riskler hastaların bir kısmında hayatı tehdit edecek kadar ciddi olabilir. Bu nedenle hastaların oruç tutma kararlarını hekimleri ile paylaşmaları, yüksek riskli iseler oruç tutmamaları gerekir. Yüksek riskli olmayan ve oruç tutmak isteyen diyabetliler ise bazı tedbirler almalıdır” dedi.

Doç. Dr. Serpil Salman diyabet hastalarının Ramazan ayında nasıl beslenmeleri gerektiği noktasında şu uyarılarda bulundu:

diyabet-olcum-gidahatti

Diyabetli hastalarda oruç tutmanın riskleri neler?

“Diyabetli hasta ana öğün (Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği) ve ara öğünler şeklinde düzenli beslenmelidir. Oruç buna olanak vermez, şeker dengesizleşir.

İnsülin ve bazı ilaçlar hipoglisemi (Aşırı şeker düşüklüğü) riski yaratır. Bu riskten korunmak için düzenli beslenmek şarttır. Sahurda bu ilaçları alan bir hasta, gün içinde ağır şeker düşüklüğü nedeniyle birçok sorun yaşayabilir.

Şeker hastalığı belirtileri neler? Kimler risk altında?

Şeker düşüklüğü yaşamamak için ilaç almamak çözüm değildir, bu sefer de şeker çok yükselecektir.

İftarda tüketilen gıdaların ardından kan şekeri, kan yağları ve tansiyonda ani yükselmeler olabilir. Ayrıca tromboz (damar pıhtılaşması) gelişebilir. Bütün bunlar kalp krizi, felç gibi riskleri artırır.

Gün içinde sıvı alımı yoktur. Bu durum kan şekerinin daha da artmasına ve özellikle insülin eksikliği olan hastalarda şeker komasına yol açabilir.

Sıvı eksikliğine bağlı olarak böbrek sorunları yaşanabilir.

diyabet1

Nasıl çözümler üretilebilir?

İftarda sofralar özenle hazırlanır, sofrada hiçbir şey eksik olmaz. Bu nedenle, diyabetli oruç tutmasa bile diyete uyum sorunu yaşayabilir. Alınan gıda miktarına dikkat etmek gerekir.

Şeker hastalığı belirtileri neler? Kimler risk altında?

Sadece diyet ve egzersizle izlenen hastalar iftarda aşırı yememeye dikkat ederek ve sıvı alımını artırarak kan şekerini dengede tutmaya çalışabilir.

Şeker izlemi yapılıp gerektiğinde oruç bırakılmalıdır. İftarda birden bire gıdaya yüklenilmemeli, gece boyunca öğün bölünerek tüketilmelidir.

Sıvı alımı artırılmalıdır. İnsülin kullananlar oruç tutamaz. Hap tedavisi ile ilgili olarak doktorları ile konuşmak gerekir.

diyabet-www.gidahatti.com

Kimler daha riskli?

Ramazan’dan önceki 3 ayda ağır (şuur kaybedecek derecede) hipoglisemi veya yüksek şeker koması geçirmiş hastalar,

Sık hipoglisemi geçirenler,

Hipoglisemiye girdiğini hissedemeyenler,

Tip 1 diyabetliler,

Ağır işte çalışanlar,

Gebeler,

Diyaliz hastaları,

Diyaliz olmasa bile böbrek yetersizliği olanlar,

İleri yaştakiler,

İnsülin veya insülin salgılatıcı ilaç kullanıp yalnız yaşayanlar,

Ciddi kalp damar hastalığı olanlar.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın