Diş hekimleri en çok nelerden rahatsızlık duyuyor?

-
Diş hekimleri en çok nelerden rahatsızlık duyuyor?

Devlet ve özel sektörde çalışan diş hekimleri ile gerçekleştirilen ankette, diş hekimlerinin yaşadığı sorunlar belirlendi. Anket sonuçlarına göre, diş hekimlerinin en büyük sorunu stres, en çok şikayetçi olduğu konu ise hastaların randevularına geç gelmesi.

Türkiye’nin online randevu platformu DoktorTakvimi.com’un binlerce diş hekimi ile gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, hekimlerin % 66,3’ü stresi en büyük mesleki sorunu olarak stresi görüyor. Bu da stresin sektör tanımadığını, her alanda yaygın olduğunu gösteriyor. Ankete katılan Diş hekimlerinin % 77,1’i ise “Hastalardan beklentileriniz neler?” sorusuna “Randevu saatlerine uymaları” cevabını verdi. Randevu saatine uyulmamasından şikayetçi olan hekimlerin %77,6’sı randevu yönetiminde geleneksel yöntemleri kullanıyor. Bu sonuç; online, dijital yöntemleri kullanan hekimlerin randevu planlamada daha başarılı olduklarını gösteriyor.

Sağlık çalışanlarına güveniyoruz

dis-hekimi-gidahatti

Hastalar hekimlerini internet üzerinden buluyor

Hastaların diş hekimlerine ulaşmasında internetin rolü, hekim muayenehanesinin merkezi lokasyonda olmasından daha önemli olarak görülüyor. Diş hekimlerinin %42,2’si bu alanda interneti öne çıkartırken, merkezi lokasyondaki bir yerde muayenehanesi olmasını önemli olarak görenlerin oranı %37,1’de kalıyor.

Sağlıkta şiddet diş hekimlerini de olumsuz etkiliyor

Anket sonuçlarına göre, devlet hastanelerinde görev yapan diş hekimleri şiddete uğrama tehlikesini yakından hissediyor. Devlette çalışan diş hekimlerinin %49,8’i şiddete uğrama korkusu yaşarken, özel sağlık alanında çalışan hekimlerde bu oran %2,6.

dis-hekimi-3-gidahatti

SGK’nın özel diş hekimi muayenehanelerinden hizmet alınması isteniyor

Diş hekimleri araştırmasında özellikle dikkati çeken sonuçlardan biri de, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmet alımı ile ilgili uygulamasında değişiklik isteği. Ankete katılan özel sektör diş hekimlerinin yüzde 83,6’sı bu uygulamanın değiştirilip, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun özel sağlık kurumlarından hizmet almasını istiyor.

Sağlık çalışanlarına güveniyoruz

Çalışma şartları da yıpratıyor

Ankete göre, diş hekimleri haftada ortalama 5,65 gün çalışıyor. Büyükşehirde çalışan diş hekimlerinin yüzde 56,5’i sosyal yaşantıya vakit ayıramazken, devlette çalışan hekimlerin %77,7’si çalışma ortamını yıpratıcı buluyor. Bu oran özel sektörde % 35,9’a iniyor.

dis-hekimi-4-gidahatti

Diş hekimleri sosyal medyada Facebook’u kullanıyor

Anket, diş hekimlerinin % 69,1 oranıyla sosyal medyada en çok Facebook’u kullandığını gösteriyor. Hekimlerin yalnızca %1,1’inin Linkedin hesabı bulunmakta. %15,4’ünün ise sosyal medya üzerinde herhangi bir hesabı ya da profili bulunmuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın