DİKKAT! Uyku apnesi ölümcül olabilir

-
DİKKAT! Uyku apnesi ölümcül olabilir

Düzeltilebilir risk faktörü kabul edilen uyku apnesi sendromunun tespit ve tedavi edilmesi gerektiği şartı getirildiğini hatırlatan UYKUDER Genel Başkanı Prof.Dr. Mehmet Karadağ, “Sürücü belgesini yenileyecek ya da sürücü belgesi alacak kişiler, sağlık raporu alırken ‘bende uyku apnesi, gündüz aşırı uykululuk hali yoktur’ diye beyan formu doldurması gerekiyor. Hekim bunu onayladığı zaman kişi rapor alabiliyor. Kişide uyku apnesi varsa ve ‘yok’ diye beyan etmişse trafik kazası yaptığında ya da yasal bir süreçte bu kişinin uyku apnesi olduğu görülür ise hekim büyük bir cezai müeyyideye uğrayabilir.” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Karadağ, aile hekimlerinin uyku apnesi sendromuna ilişkin tanı koyabilmesinin, kişinin beyanının ticari kaygılar ya da başka nedenlerle yanlış olma ihtimaline karşı çeşitli kurallara bağlanması gerektiğini söyledi.

Karadağ, “5. Uyku Bozuklukları Kongresi” kapsamında düzenlenen “7. Uyku Bozuklukları Kursu” programı nedeniyle yaptığı açıklamada, derneğin 10 yıl önce kulak burun boğaz, nöroloji, göğüs, psikiyatri, kardiyoloji, diş hekimliği, çocuk sağlığı ve temel tıp bilimlerinin bir araya gelmesiyle kurulduğunu belirtti.

uyku-apnesi-4-gidahatti

Uyku apnesi sendromunda tespit ve tedavi şartı

Bünyesinde Uyku Okulu da bulunan derneğin, Türkiye’de uyku hakkında farkındalık geliştirmek amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Karadağ, eğitimler, kurslar ve kongreler ile dünyada yaşanan gelişmeleri ilgililere aktarmaya gayret ettiklerini anlattı.

Karadağ, bilimsel araştırmalarda, uyku apnesi sendromunun trafik kazalarının meydana gelmesinde önemli payı bulunduğunun tespit edildiğini anımsatarak, “Bu gelişmeye bağlı olarak, düzeltilebilir risk faktörü kabul edilen uyku apne sendromunun tespit ve tedavi edilmesi gerektiği şartı getirildi. Ülkemizde sürücü belgelerinin yenilenmesi noktasında bir süre önce yönetmelik yayımlandı. Yönetmelikte de uyku apne sendromu olan kişilere mutlaka tanı konması, tedavi edilmesi ve tedavinin sürdürüldüğünün gösterilmesi gerektiği vurgulanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

jet-lag-uyku-gidahatti

Yılda 500-600 bin sürücüye uyku tetkiki yapmalıyız”

Verilere göre, Türkiye’de 25 milyon sürücü bulunduğunu belirten Karadağ,  “25 milyon sürücünün yaklaşık 5 milyonu obez. Bunların yarısının, beden kitle endeksini yüzde 33’ün altında kabul etsek bile ki bu en az 2,5-3 milyon kişi demektir, yönetmelik gereği yılda 500-600 bin kişiye uyku tetkiki yapmak zorundayız.” diye konuştu.

Türkiye’de bu sayıyı karşılayacak laboratuvar olmadığını vurgulayan Karadağ, “Bu durum tüm dünya için sıkıntı. Şimdi yeni çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılıyor. Mesela uyku laboratuvarları dışında yapılan kayıtlar var, bunlar diğer hastane yataklarında ya da hastanın evinde yapılabiliyor. Bunların tartışılması ve yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Dernek olarak buna öncülük yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

uyku-apnesi-2-gidahatti

Uyku apnesinde hekim sorumluluğu

Prof. Dr. Karadağ, sürücü belgelerinin yenilenmesi noktasında aile hekimlerinin büyük sorumluluk altında olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: “Sürücü belgesini yenileyecek ya da sürücü belgesi alacak kişiler, tek hekimin imzası ile sağlık raporu alabiliyor. Sağlık raporu alırken kişinin, ‘bende uyku apnesi, gündüz aşırı uykululuk hali yoktur’ diye beyan formu doldurması gerekiyor. Hekim bunu onayladığı zaman kişi rapor alabiliyor. Kişide uyku apnesi varsa ve ‘yok’ diye beyan etmişse trafik kazası yaptığında ya da yasal bir süreçte bu kişinin uyku apnesi olduğu görülür ise hekim büyük bir cezai müeyyideye uğrayabilir.

Aile hekimlerine yönelik düzenlenen eğitimlerde UYKUDER uzmanlarının zaman zaman bilgilendirme yaptığını anlatan Karadağ, aile hekimlerinin uyku apnesi sendromuna ilişkin tanı koyabilmesinin, kişinin beyanının ticari kaygılar ya da başka nedenlerle yanlış olma ihtimaline karşı çeşitli kurallara bağlanması gerektiğini vurguladı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın