Depresyon tedavisinde kan testi dönemi!

-
Depresyon tedavisinde kan testi dönemi!

İngiliz bilim insanları, depresyon tedavisinde kullanılacak ilacın belirlenmesinde, doktorlara yardımcı olması amacıyla kan testi geliştirdi. Buna göre, depresyon hastalarından alınacak kan örnekleri incelenerek, hastalığın teşhisi ve tedavisi yapılacak.

Yıllarca süren araştırmanın sonucu “International Journal of Neuropsychopharmacology” dergisinde yayımlandı.  Çalışmada, depresyon hastalarından alınan kan örneklerinin incelenmesiyle, hastalığın teşhisi ve doğru tedavi uygulanabilecek.

King College London araştırmacıları, kanında inflamasyona (iltihap) rastlanan hastaların, başlangıçtan itibaren daha yoğun tedaviye ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Depresyon-gidahatti

Depresyon tedavisine yanıt verme ihtimali

Çalışmayı yürüten Prof. Dr. Carmine Pariente, kan örneklerinde biri makrofaj migratör inhibitör faktörü (MIF) diğeri de interlökin-1beta diye bilinen iki inflamasyon göstergesine baktıklarını ve yapılan deneyler sonrasında söz konusu göstergeleri yüksek hastaların, depresyon tedavisinde yaygın olarak kullanılan SSRI ve trisiklik antidepresanlara yanıt verme ihtimalinin düşük olduğunu belirlediklerini aktardı.

Aileler Dikkat! Ergenlikte Depresyon Tedavisi Önemli

Çalışmanın bireye göre depresyon tedavisi uygulanmasına yardımcı olacağına dikkat çeken Pariente, “Hastaların yaklaşık üçte biri, bu inflamatuvar göstergelerine sahip olabilir. Bu hastaların tedavisinde daha farklı bir yol izlememiz gerekir.” dedi.

stress

Gerekli olmadıkça ilaçtan yana değiliz”

Antidepresanların güvenli olduğunu ancak kimi zaman yan etkilere yol açabileceğini söyleyen Pariante açıklamasında,”Gerekli olmadıkça çok fazla ilaç yazılmasından yana değiliz ancak ihtiyacı olan kişilerin de geç kalmadan ilaç kullanmasını istiyoruz. Bazı durumlarda iltihap, vücudun strese karşı gösterdiği bir tepki olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca depresyonun ilaçla tedavisine de engel oluyor.” ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, depresyon tedavisinde antidepresanların yanı sıra anti-inflamatuvar ilaçların da kullanılmasının tedavi sürecini nasıl etkileyeceği konusundaki çalışmalarını sürdürüyor.

Tüp bebeğin ömrüne ilişkin tartışmalarda kim ne diyor?

Bilim insanları, hastaların ilaç tedavisini kendi kendilerine değiştirmemeleri ve doktorlarına danışmadan anti-inflamatuvar ilaçlar kullanmamaları uyarısında bulunuyor.

stres-gidahatti

Stres beyindeki sinirlerde değişime neden oluyor

Öte yandan, Fransa’daki Pitie-Salpetriere Hastanesi’nden Jean-Jacques Benoliel ve ekibi, 2011’de yoğun strese maruz bırakılan farelerin beyninin bazı bölgelerindeki sinirlerin yapısında değişim olduğunu belirlemişti.

Strese giren farelerde hücrelerin gelişiminde rol oynayan, öğrenme ve bellekle ilgili “BDNF” adlı molekülün beyinde ve hayvanların kanında büyük oranda azaldığının saptandığı araştırmada, birkaç hafta sonra ilk gruptaki stresli farelerin yarısının normale döndüğü, ikinci gruptakilerin yarısında ise sinirlerdeki değişimin ve düşük BDNF seviyesinin sürdüğü belirtilmişti.

“Journal of Neuroscience” dergisinde yayımlanan makalede bilim adamları, kan testinin, depresyona meyilli kişilerin belirlenmesine ışık tutabileceğine işaret etmişti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın