Daniş: “Tarımda hedefimiz dünyada ilk 5’e girmek”

-
Daniş: “Tarımda hedefimiz dünyada ilk 5’e girmek”

2. Tarıma Hizmet Ödülleri Töreni’nde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, tarım alanında uygulanan politikaların sonuçlarını vermeye başladığını belirterek, “Hedefimiz dünyada tarımda ilk 5’e girmek” dedi.

Anadolu İzlenimleri Dergisi tarafından düzenlenen 2. Tarıma Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu.

2. Tarıma Hizmet Ödülleri 

Ankara Bilkent Otel’de düzenlenen törende, üretici ödüllerinde genç çiftçi projesi kapsamında 40 arılı kovan malzemeleri projesiyle İsmihan Terzi, kontrollü örtü altı projesiyle Oğuz Aygün, Ezgi Ozan, Sibel Gürbüz ve Sevgi Sütçü Tarıma Hizmet Ödülü aldı.

Tarımda Basın Ödülleri kapsamında ise NTV’de Sokağın Ekonomisi programıyla Berfu Güven, Köy TV Ankara Temsilcisi Harun Göksel, Bloomberg TV’den Tarım Analizi programıyla İrfan Donat, Dünya gazetesinden Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, Haber Türk gazetesi muhabiri Esra Nehir, Bereket TV’den Toprağın Bereketi programıyla Umut Özdil ve Anadolu Ajansı muhabiri Merve Özlem Çakır ödüle layık görüldü.

“Tarımın anlamı”

Törende bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, kırsalda çalışmaktan imtina edilen bir dönemin yaşandığının altını çizerek, “Hükümet olarak ne kadar destek verirseniz verin, kırsalda üretmek isteyen insanınız varsa tarımın bir anlamı var” değerlendirmesinde bulundu.

Tarım alanında uygulanan politikaların sonuçlarını vermeye başladığını, kırsalda çalışanların hayat şartlarını daha iyi hale getirmek için her ile ve bölgeye uygun proje çalışmaları yaptıklarına işaret eden Daniş, “Bakanımız her hafta en az iki ili ziyaret ederek o ildeki tarım potansiyelini değerlendiriyor. Hangi ilin hangi özelliğini öne çıkaracağımız konusunda çalışmalar yapıyoruz. Dünyada tarımda ilk beşe girmek hedefimiz.” ifadelerini kullandı. Daniş, tarımda Ar-Ge için verilen desteklerin de artarak devam ettiğini kaydetti.

“Gıdanın, tarımın, toprağın, suyun değerini bilmek zorundayız”

2. Tarıma Hizmet Ödülleri Töreni’nde konuşan TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da, her türlü sıkıntı ve engellemeye rağmen Türkiye’nin büyümede G20 ülkelerinde birinci olduğuna dikkat çekti.

Hükümetin birçok destekle tarımın her alanını geliştirmeye çalıştığına vurgu yapan Aydın, “Pek çok destek bizi bekliyor, yeter ki bir iş üretmeye çalışalım. Bir hedef koyun ortaya ve samimi şekilde, ayakları yere basan bir projeyle hangi bakanlığa giderseniz gidin özellikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında muazzam destekler var. Gıdanın, tarımın, toprağın, suyun değerini bilmek zorundayız” dedi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın