Cumhurbaşkanı konuştu, açıklama İletişim Başkanı’ndan geldi!

-
Cumhurbaşkanı konuştu, açıklama İletişim Başkanı’ndan geldi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilesiniz ki bu milleti ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değil, sanayicinin tüccarın da görevidir. Aksi takdirde B planını C planını uygulamak zorunda kalırım” dedi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, twitter hesabından açıklama yaptı. Erdoğan’ın açıklamaları üzerinden bir algı operasyonu yürütüldüğünü, sanal senaryolar üretilerek halkın ve piyasa aktörlerinin tedirgin edilmeye çalışıldığını belirten Altun, “Mevduat hesaplarına el konulması gibi bir durum söz konusu değildir.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon programının sonunda, Trabzon Valiliği tarafından organize edilen akşam yemeğinde iş dünyası ve STK temsilcileriyle bir araya geldi.

“Kur silahı üzerinden ekonomimizi sarsabileceklerini zannediyorlar”

Yemekte iş adamlarına hitap eden Erdoğan, bugün birilerinin cüsselerine güvenerek, ülkemize diz çöktürmeye çalıştıklarını belirterek, “Kur silahı üzerinden ekonomimizi sarsabileceklerini zannediyorlar. Ekonomik yaptırımlarla, bizi sindirebileceklerine inanıyorlar. Her gün bir yenisini ekledikleri küstah açıklamalarla, bize had bildireceklerini düşünüyorlar. Yargılaması devam eden bir şahıs üzerinden hukuk sistemimize müdahale etmeye yelteniyorlar” dedi.

“Kredi derecelendirme kuruluşlarını üzerimize saldırtıyorlar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Millî onurumuzu, devletlerarası teamülleri, Dünya Ticaret Örgütü’nün ortaya koyduğu şartnameleri, uluslararası hukuku, diplomatik kuralları tamamen hiçe sayarak on bin kilometre öteden bize emir vermeye teşebbüs ediyorlar. Ekonomik tetikçilerini kullanarak, iplerini ellerinde tuttukları kredi derecelendirme kuruluşlarını üzerimize saldırtıyorlar. Ülkemiz hakkındaki tutumu belli kimi basın yayın organlarını asparagasla, yalan-yanlış haberlerle besleyerek Türkiye’nin direncini kırabileceklerini düşünüyorlar. Bunlar Türk milletini zerre kadar tanımıyorlar. Şayet tanısalardı bu milletin Allah’tan başka bir gücün önünde eğilmeyeceğini, diz çökmeyeceğini bilirlerdi. Şayet bizi tanısalardı, Türk milletinin karakterinin bağımsızlık olduğunun farkında varırlardı. Bizi birazcık anlasalardı, Türkiye’ye tehdit ve şantaj dilinin sökmeyeceğini idrak ederlerdi. Tarihimizi okusalardı, bizim bağımsızlığımızdan ve millî onurumuzdan asla ödün vermeyeceğimizi görürlerdi.”

Sanayicilere dikkat çeken mesaj!

 “Türkiye’yi ve Türk Milletini tehdit etmek hiç kimsenin, hiçbir devletin, hiçbir kredi derecelendirme kuruluşunun haddi değildir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında ekonomik kriz beklentisiyle tedirgin edilen vatandaşlara, “Milletimiz müsterih olsun, vatandaşlarımız gönüllerini ferah tutsun. Ama özellikle sanayicilerimize sesleniyorum, bankalara saldırarak oralardan döviz alma yoluna gitmeyin. Battık, bittik, işi sağlama alalım gibi yollara lütfen tevessül etmeyin. Eğer böyle bir yola tevessül ederseniz yanlış yaparsınız Bilesiniz ki bu milleti ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değil, sanayicinin tüccarın da görevidir. Aksi takdirde B planını C planını uygulamak zorunda kalırım” diye seslendi.


  Şubat ihracatında İtalya sürprizi!

Bazılarının mallarını depolarda istifleyerek satmadıklarına dair haberler aldığını da vurgulayan Erdoğan, “Ne demek mallarını satmıyorsun? Depolarda istiflemek, ne demek? Satacaksın, satmadın onun da bedelini ödemek durumunda kalırsın. Çünkü ben bunu bir ihanet-i vataniye olarak görüyorum. Bize millî lazım millî. Bizi yerli lazım yerli. Eğer millî değilsen, yerli değilsen bunun bedelini ödersin” şeklinde konuştu.

Bugün 16 yıl öncesine göre her açıdan güçlü, ekonomisi çok daha dinamik bir Türkiye olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk ekonomisinin parametreleri 15-20 yıl öncesiyle karşılaştırılmayacak kadar düzgündür, sağlamdır. Ekonomimize kur üzerinden uygulamaya konulan operasyonunun da üstesinden geleceğiz. Allah’ın izni ve milletimizin dirayetiyle, ülkemize giydirilmeye çalışılan bu deli gömleğini hep birlikte yırtıp atacağız” dedi.

“Mevduatlara el konacak diye bir açıklama yapılmadı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sanayicilere yönelik sözleri ise tartışma ve iddiaları da beraberinde getirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabı twitter üzerinden şu açıklamayı yaptı:

“Cumhurbaşkanımızın bu akşam Trabzon’da yaptığı ‘Bilesiniz ki bu milleti ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değil, sanayicinin tüccarın da görevidir. Aksi takdirde B planını C planını uygulamak zorunda kalırım’ şeklindeki açıklamaları üzerinden bir algı operasyonu yürütülüyor.

Bu algı operasyonu ülkemizin karşı karşıya kaldığı ekonomik savaşın bir parçasıdır. Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamanın hiçbir yerinde mevduat hesaplarına el konulması gibi bir durum söz konusu değildir.

“Ülkemizden döviz kaçışını engellemeye yönelik bir uyarı”

Cumhurbaşkanımızın sözleri Türkiye ekonomisini güçlendirmeye yönelik devletimizin kararlı tutumunu yansıtmakta, ülkemizden döviz kaçışını engellemeye dönük bir uyarı mahiyeti taşımaktadır.


  Coğrafi işaret tescilleri için sert çıkış!

Cumhurbaşkanımız henüz B ve C senaryolarının detaylarına ilişkin bir bilgilendirme yapmamışken sanal senaryolar üreterek halkımızı ve piyasa aktörlerini tedirgin etme çabası kabul edilemez.

Türkiye, bir ekonomik savaş vermektedir. Buna mukabil ekonomimiz güçlüdür, bu savaşı millet-devlet birlikteliğiyle biz kazanacağız!”

Berat Albayrak: “Gerekirse mali kural uygulanır”

Bu arada Hürriyet Gazetesi’nden Vahap Munyar’a konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kurlarda yaşanan dalgalanmalarla ilgili  “Tüm önlem ve aksiyon planlarımız hazır.” dedi.

Kurdaki gelişmelerin çok net saldırı göstergesi olduğunu vurgulayan ve yarın (13 Ağustos) piyasaları rahatlatacak duyurular yapılacağını bildiren Albayrak, “Gerekirse mali kural uygulanır” ifadelerini kullandı.

Mali kural nedir?

Albayrak’ın “Gerekirse uygulanır” dediği Mali kural; kurallara bağlı maliye politikası söz konusu olduğunda uygulanacak maliye politikasının esneklik limitlerinin kurallarla belirlenmesi anlamına geliyor. Makroekonomik düzeyde bütçe büyüklükleri üzerine birtakım niceliksel sınırlamalar getirmek suretiyle maliye politikalarını kısıtlayan ve yakından disipline eden uygulamalar biçiminde tanımlanan Mali kural kapsamında; yakından izlenen öncelikli değişkenler ise kamu harcamaları, vergiler, bütçe dengesi ve borçlanma düzeyi…

BDDK, swap işlemlerine sınır getirdi

Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), SWAP işlemlerine sınır getirdiğini duyurdu. BDDK’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %50’sini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır.”


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın