Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sert çıkış!

-
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sert çıkış!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ekonomimize saldıranlara sesleniyorum, başaramayacaksınız” derken, Başbakan Binali Yıldırım da, yükselen kurlar için para politikasından sorumlu Merkez Bankası’nı işaret etti, “Merkez Bankası gerektiğinde tedbir alır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Roman Buluşması 2018 Programı’nda ekonomi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

“Ekonomi üzerinden oyun oynanıyor”

“Ekonomi üzerinden oyun oynanıyor” diyen Erdoğan, “Bu oyunları boşa çıkardık, çıkarmaya devam edeceğiz. Asıl olan sizdeki bu yürek var ya, asıl olan bu. Roman kardeşlerim ceplerinde para olmadan hayat mücadelesi verdiler veriyorlar. Ekonomimize saldıranlara sesleniyorum. Başaramayacaksınız. Irak’ta, Suriye’deki oyunlarınızda nasıl başarılı olamadıysanız, daha önceki oyunlarınızda nasıl başaramadıysanız, şimdi de öyle başaramayacaksınız” ifadelerini kullandı.

Yıldırım: “Enflasyonla mücadelede rehavete kapılmadık”

Başbakan Binali Yıldırım ise 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde piyasalarda yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında, enflasyonla mücadelede hiçbir zaman rehavete kapılmadıklarını dile getiren Yıldırım, enflasyonun yatırımcının kararını da vatandaşın ekonomisini de etkilediğini ifade söyledi. Yıldırım, “Dikkatimiz üzerinde olacak. Enflasyonun yükselmemesi için alınması gereken anlık tedbirler, orta-uzun vadeli tedbirler alıyoruz, almaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Göstergeler başka şey söylüyor”

Faiz ve kur konusuna da değinen Binali Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bunların konjonktürel gelişmelerle ilgili olduğunu biliyoruz, çünkü göstereler bu durumu doğrulamıyor, göstergelerimiz başka bir şey söylüyor. Bu ayrışma tamamen küresel şartlardan ve bölgemizdeki jeopolitik risklerin etkisiyle oluyor. Bir tedirginlik oluyor insanlarda, ‘Savaş mı olacak, oldu mu, Amerika Rusya tehdit ediyor birbirlerini’… Bunların getirdiği geçici yaşanan dalgalanmalardır. Bunun etkileri de sınırlı olacaktır, hem geçici olacak hem de sınırlı olacak. Gereken tedbirler tabii ki alınacak.

“Merkez Bankası gerektiğinde tedbir alır”

Kurun karşılığı para politikasıdır. Para politikasından kim sorumludur; Merkez Bankası. Merkez Bankası gündemine hakimdir. Gerektiği zaman gerekli tedbirlerini de almıştır, bundan sonra da alır. Peki fiyat istikrarı, yani enflasyonu kontrol altına alma kimin görevi? Hükümetin görevi. Hükümet de enflasyona sebep olan unsurlar neyse, gıdadan tutun petrole varıncaya kadar, birçok ana kalemde çalışmaları ilgili Bakanımızın koordinasyonunda Ekonomi Koordinasyon Kurulu yapıyor. Bunları niye anlattım? Bunları bazı kafa karışıklığı yapmaya çalışan, maksatlı olarak ekonomimiz üzerinde soru işaretleri oluşturmaya çalışanlar var, bunlar duysun diye, vatandaşımız bunları duysun ve itibar etmesin diye bunları ifade etme ihtiyacı duydum.”

“Tedbir almaya devam edeceğiz”

İstikrarın devamının herkesin menfaatine olduğunu kaydeden Başbakan Binali Yıldırım, “Bilinmezlik herkes için büyük bir risktir, sadece yatırımcı için değil, hiçbir projesi olmayan, hiçbir hedefi olmayan insanlar için bile bilinmezlik, belirsizlik can sıkıcı bir şeydir. Ruh hali bozulur. Onun için öngörülebilirliği artıracak tedbirleri bundan sonra da almaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın