Çölleşme ile mücadelede toprak okuryazarlığı formülü nedir?

-
Çölleşme ile mücadelede toprak okuryazarlığı formülü nedir?

Dünya üzerinde 110 ülke, 1 milyardan fazla insan çölleşmeden etkileniyor. Peki, en önemli kaynak olan toprağın her geçen gün daha çok tüketildiğinin farkında mısınız? Uzmanlar, çölleşme ile mücadelede,  toprak okuryazarlığının geliştirilmesini vurguluyor.

Kırdan kente göçle birlikte, kentlerdeki sınırlı kaynaklar, nüfusun ihtiyaçlarını yeterince karşılayamıyor. Bunun sonucunda çarpık kentleşme, doğal kaynakların aşırıya kaçan kullanımları ve çevre kirliliği gibi nedenlerle topraklar çölleşme tehdidi ile karşı karşıya.

 Türkiye Toprak Bilimi Derneği Başkanı ve A.Ü. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Namlı, toprağın kırılgan ve yenilenemez olmadığına dikkat çekerek, sinsi tehlike çölleşmeye karşı uyardı.

collesme-2-gidahatti

“Okullarda toprak eğitimi verilmeli”

Prof. Dr. Ayten Namlı, toprağı sahiplenmek ve en iyi şekilde değerlendirmek için halk nezdinde toprak okuryazarlığının artırılması gerektiğine dikkat çekti. Binlerce yılda oluşan toprağın insanlar tarafından çıkarlar uğruna yok edildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Namlı, yaşanabilir bir geleceğin ancak toprağın korunmasından geçtiğini, toprağı korumanın en öncelikli yolunun da bilinç oluşturulması amacıyla eğitim kurumlarında toprağın önemini vurgulayan eğitimler vermek ve öğretmek olduğunu belirtti.

collesme-3-gidahatti

“Gelecek nesillerin  yaşam hakkını gözetmeliyiz”

Toprak eğitimleriyle arazi bozulumunun yani çölleşmenin nedenleri, toprağı kirleten unsurlar, çölleşmeye karşı alınması gereken tedbirlerin küçük yaşlardan öğretilebileceğini belirten Namlı, milyonlarca yıldır varlık nedeni olan toprağı, gelecek nesillerin de yaşam hakkını gözeterek, kayıtsız şartsız korumak zorunda olunduğunu ifade etti.

collesme-gidahatti

Çölleşmeyle mücadele için İstanbul’da toplanıyorlar

Çölleşmeyle mücadelede neler yapılması gerektiğine dair uzmanlar, Avrupa Toprak Bilimleri Kongresi kapsamında İstanbul’da buluşacak. Avrupa Toprak Bilimi Toplulukları Konfederasyonu bünyesinde dört yılda bir düzenlenen Avrupa Toprak Bilimleri Kongresi, 17-22 Temmuz 2016 tarihlerinde İstanbul’da WOW Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

collesme-1-gidahatti

 Uzmanlar, iklim değişiminin toprağa etkisi, çölleşme, erozyona karşı yapılması gerekenler, geri dönüşüm politikaları, doğru enerji kaynakları ve karbon yönetimi gibi toprağın sürdürülebilirliğine dair konuları masaya yatıracak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın