Çipura ve levrek Rus gümrüğünü aştı

-


Çipura ve levrek Rus gümrüğünü aştı

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, çipura ve levrek yüklü ilk TIR’ın Rusya gümrüklerinden geçmesinin ihracat açısından önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Rusya’nın Türk tarım ürünlerine iki aydır sürdürdüğü gümrük engelini ilk olarak su ürünleri ihracatçıları aştı. 16 bin tonluk çipura ve levrek yüklü Türk TIR’ı dün Rusya gümrüklerinden geçerek ülkeye giriş yaptı. 80 bin dolar tutarındaki malın Rusya’ya girmesini değerlendiren Sagun, Rusya’nın engellemelerine yönelik çözümler aradığı bir dönemde ihracatın gerçekleşmesini olumlu bir adım olarak değerlendirerek şunları söyledi:

“Türkiye Rusya Federasyonu’na 2014 yılı kasım ayında 8 milyon 393 bin dolarlık su ürünleri ihracatı gerçekleştirmişti. Uçak krizi ile birlikte kapıların Türk TIR’larına kapatılması ve özellikle bazı gıda ürünlerine engelleme getirilmesi sonucunda bu ülkeye yaptığımız su ürünleri ihracatı 2015 Kasım ayında 2 milyon 736 bin dolara kadar düştü. Bakıldığında 80 bin dolarlık ihracat, milyon dolarlık rakamların içinde önemsiz gibi görünebilir. Ancak önemli olan kapının açılması ve bu ürünlerin Rusya pazarına girmesidir.”

www.milliyet.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın