Çin’den ‘ticaret savaşı’ açıklaması!

-
Çin’den'ticaret savaşı' açıklaması!

“İhracatı teşvik için kur ya da ticaret savaşı çıkarma niyetimiz yok” diyen Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin günden güne derinleştiğine dikkat çekti. Ayrıca, Çin’de106 kentin çevresindeki kalıcı tarım alanlarının korunması amacıyla çalışma başlatılacağı duyuruldu.

Çin-ABD Stratejik ve Ekonomik Diyaloğu dolayısylaı Pekin’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Maliye Bakanı Jacop Lew ile görüşen Başbakan Li Keqiang, iki ülke arasındaki işbirliği ve çıkar ilişkilerinin durmaksızın derinleştiğini, ortak çıkarların fikir ayrılıklarından büyük olduğunu dile getirdi.

Çin tarafının ABD tarafıyla üst düzey teması korumak istediğini belirten Li Keqiang, iki tarafın Stratejik ve Ekonomik Diyalog mekanizmasından faydalanmak suretiyle, stratejik karşılıklı güveni arttırması ve işbirliği kanalını geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Beyaz Saray’dan küresel ısınma konusunda ürkütücü rapor!

cin-ticareti-gidahatti

Tüm dünyada barış ve istikrar vurgusu!

Böylece yalnızca iki ülke halklarına değil, tüm dünyada barış, istikrar ve refaha katkı sağlayacağını dile getiren Li Keqiang, Çin-ABD ticaret ilişkilerinin günden güne sıkılaştığını, geçen yıl karşılıklı ticaret ve yatırımların rekor kırdığını, bunun yanı sıra Çin’in ilk kez ABD’nin en büyük ticaret ortağı haline geldiğini belirtti.

cin-ve-abd-gidahatti

İkili işbirliği ölçeğinin büyüklüğü göz önüne alındığında işbirliği sürecinde bazı sorunların ortaya çıkmasının son derece normal olduğuna dikkat çeken Li Keqiang, önemli olanın büyük resmi görüp ticari anlaşmazlıkların uygun şekilde ele alınması olduğunu kaydetti.

Li Keqiang, renminbinin değer kaybetmesi için temel olmadığını belirterek, Çin’in ihracatı teşvik için “kur savaşı” ya da “ticaret savaşı” çıkarma niyeti bulunmadığını ve renminbi kurunu makul seviyede tutma kabiliyetine sahip olduğunu kaydetti.

AB’de balık ve balık ürünleri ithalatına yeni hükümler

cin-tarim-arazisi-gidahatti

Çin’de tarım alanları koruma altına alınacak

Çin Toprak ve Kaynaklar Bakanlığı’nın dün onayladığı rapora göre, 106 kentin çevresindeki yüzölçümü 1 milyon 255 bin hektarı bulan kalıcı tarım alanlarının korunması amacıyla çalışma başlatılacak.

Böylece söz konusu kentlerin civarlarında tarım alanları koruma oranı, yüzde 43’ten yüzde 61’e ulaşacak.

Tarım alanlarının korunması, Çin’de gıda güvenliğinin güvence altına alınması, köylülerin toprak hakkı ve çıkarlarının korunmasında önemli rol oynayacak. Ekolojik uygarlık inşasına da destek sağlanacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın