Cilt kanseri tedavisinde devrim!

-
Cilt kanseri tedavisinde devrim!

Fransız bilim insanları, melanom türü cilt kanserinin tedavisi için geliştirdiği ilaç sayesinde, yok edilen kanser hücrelerinin normal hücreleri zehirlemesini engelledi.  HA15 bileşeni, tiyazol benzensülfonamid adı verilen bir maddenin yapısının yeniden düzenlenmesiyle elde edildi.

Kanser araştırmaları konusunda dünyanın en saygın akademik dergilerinden olan Cancer Cell’de (Kanser Hücresi) yayımlanan bir makalede Fransız araştırmacılar melanom türü cilt kanserinin tedavisi için bir ilaç geliştirmeyi başardıklarını belirtti.

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda HA15 adı verilen bir bileşen sentezlemedi. Makaleye göre tiyazol benzensülfonamid adı verilen bir maddenin yapısının yeniden düzenlenmesiyle elde edilen HA15, yok edilen kanser hücrelerinin normal hücreleri zehirlemesini engelliyor.

cilt-kanseri-2-gidahatti

Metastazda da etkili

Cilt kanserinin en tehlikeli türü olarak bilinen melanomun tedavisinde en zor aşamalardan birine çözüm bulduklarını belirten araştırma sorumlusu Stephane Rocchi, “Asıl zor olan yok edilen kanser hücrelerinin, bir zehir kaynağına dönüşerek normal hücreleri zehirlemesini engellemekti” dedi. Araştırmada melanomun en son evresi olan metastaz aşamasında umut verici sonuçlar elde edildiği belirtildi.

cilt-kanseri-1-gidahatti

Cilt kanserinde patlıcan mucizesi!

Avustralya ve İngiltere’de 25 yıl boyunca yapılan klinik araştırmaları, cilt kanseri tedavisinde doğadaki başka bir mucizeyi ortaya çıkardı. Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan patlıcanın cilt kanserini tamamıyla tedavi edici özelliği olduğu belirlendi.

Çalışmada, patlıcanın özünü oluşturan solasodine glikozid ya da BEC5 olarak bilinen maddelerin cilt kanserini yüzde 100 tedavi ettiği ve patlıcan tüketiminin bu kanser türünden koruduğu saptandı.

patlican-3-gidahatti

Patlıcanın faydaları neler?

Mutfaklarda yaygın olarak kullanılan bir sebze türü olan patlıcan, doyurucu özelliğinden dolayı vejetaryenler tarafından oldukça tercih edilen besinlerden biri.  Patlıcanı sağlık açısından bu denli faydalı olmasının nedeni ise içerdiği mineraller ve vitaminler.

A vitamini deposu olan patlıcan aynı zamanda C,E ve K vitaminlerini de içeriyor. Ayrıca, potasyum, magnezyum, sodyum açısından çok zengin bir besin.

patlican-3-gidahatti

Patlıcan kalp sağlığı, diyabet ve zayıflamada etkili

Kalp sağlığı için önem arz eden patlıcan, diyabet hastaları için sağlıklı bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. İçeriğindeki bol demir ise saç sağlığından tırnak sağlığına kadar etki gösteriyor.

Lif ve düşük çözünürlü karbonhidratlar açısından çok zengin bir besin kaynağı olmasının yanı sıra patlıcan, kan şekerinin kontrolünü de sağlıyor. Bu özelliğiyle  tip 2 diyabet hastalarının beslenmesinde büyük önem taşıyor.

Patlıcan kolesterol düzeyini büyük ölçüde dengeleyerek,  kan basıncı seviyesini de sağlıklı bir seviyede tutulmasına yardımcı oluyor. İçeriğinde bulunan bol miktarda potasyum sayesinde kalp sağlığı için bire bir…

Patlıcanın faydaları saymakla bitmiyor. Bunlardan bir tanesi de beyinde meydana gelen hasarlı hücrelerin onarımı. Patlıcan, hafızanın fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine katkı sağlıyor.

Vücutta demir seviyesinin düşük yada fazla olması bir çok hastalığa ve sağlık problemine neden olurken,   patlıcanın içerdiği vitaminler sayesinde vücutta fazla olan demirin emilimini sağlanıyor.

Patlıcan aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı bir besin olarak karşımıza çıkıyor. İçeriğindeki lifler ve düşük kalorisi sayesinde, açlık hissini bastırmaya yardımcı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın