Çiftçi mağdur edilmeyecek

-
Çiftçi mağdur edilmeyecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rus savaş uçağının düşürülmesi ile yaşanan krizle gündeme gelen yaptırımlar nedeniyle Türk çiftçisinin mağdur olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

kadin-ciftci-www.gidahatti.comUçak krizinden sonra ilk olarak yaş meyve sebze ihracatına yansıyan olumsuzluklara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Çelik, yaptırım kararının yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2016 tarihine kadar farklı gelişmeler olabileceğine dikkat çekti. Çelik, “Umarım soğukkanlılıkla halledilir. Ben bu konuda restleşmeyi ve herkesin görüş dile getirmesini doğru bulmuyorum” dedi.

Tarım sektörünün yaşanan krizden olumsuz etkilenmemesi için bir dizi toplantılar yaptıklarını ve sektör temsilcileriyle bir araya geldiklerin hatırlatan Çelik, ilgili bakanlarla yaptıkları toplantılarda çözüm önerileri oluşturmaya çalıştıklarını, Türkiye’nin eli nasırlı çiftçisinin mağdur edilmemesi için gerekli önlemleri alacaklarını dile getirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, “Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ithalat ve ihracat rakamları belli. İthalatımızın tutarı 3 milyar dolar. Biz de karar alıp ithalatta alternatif ülkeler yaratabiliriz, ama inşallah o noktaya gelmeden sorun çözülür. Bu ürünün alınmaması durumunda alternatif ülkelere yönelmekten, iç piyasada tüketmeye kadar bir çok seçeneği değerlendiririz. Sonuçta bunun Türkiye’nin eli nasırlı insanlarını mağdur etmesine izin vermeyeceğiz.”

Rusya’nın yaptırım kararları 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek. Ancak şimdiden yaş meyve sebzede ihraç ürünlerin ihracatında Rus gümrüklerinde karşılaşılan sıkıntılar ve gecikmeler dolayısıyla 3 bin ton ürün Türkiye’ye iade edilmiş bulunuyor.

narenciye-www.gidahatti.comRusya Suriye’den 700 bin ton narenciye alacak

Bu arada Türkiye’nin ürünlerine yaptırım kararı alan Rusya, iç pazarın etkilenmemesi için yaş meyve sebze için farklı ülkelerden alımlara yöneliyor. Rusya, bu kapsamda Suriye’den narenciye alımına hazırlanıyor.

Suriye Sanayi Bakanı Fares Chehabi’nin açıklamasına göre, Suriye’nin elinde Rusya’ya ihraç edilmek üzere 700 bin ton narenciye bulunuyor. İlk ürünleri yola çıkarmak için hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Chehabi, Suriyeli iş adamlarının ihracat konusunu görüşmek üzere Moskova’da görüşmeler yapacağını bildirdi.

Daha önce Mısır’da Türk tarım ürünlerinden doğacak açığı fırsata çevirmek için harekete geçmişti. Rusya’nın Türkiye’den yaptığı ihracatın yerini almak için hazır olduklarını ifade eden Mısır yönetimi, Rusya’da yasaklanan Türk ürünleri listesini inceliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın