CHP’den üreticiye destek!

-
CHP’den üreticiye destek!

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, düşük fiyat nedeniyle zor günler geçiren üzüm üreticilerinin sorunlarının çözümü için iktidara çağrıda bulunurken, CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen de Kozan’da narenciye üreticilerinin sorunlarını dinledi.

Üzüm üreticilerinin sorunlarına ilişkin yazılı bir açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, iktidar olduğu günden bu yana üzümün bereketini kaçıran AKP Hükümetinin yanlış tarım politikaları yüzünden üzüm fiyatının yine dip yaptığını bildirdi. Nurlu, “Mazotun, gübrenin, ilacın, elektriğin fiyatı artarken üzümün fiyatının düşmesi çiftçiyi perişan etmiştir. Geçen yıl aynı dönemde 6 liranın üzerinde olan, sezon dışı olmasına rağmen 3 liraya düşen üzüm fiyatları bu sene çiftçinin üzümünün para etmeyeceğini göstermektedir. Sezon açılış törenlerinde “üzümcünün yüzü gülecek” nutukları atan AKP Milletvekilleri ne yazık ki, fiyatlar düşünce ortada yoklar. Rusya ve komşu ülkelerle yaşanan krizler ve ihracattaki sorunlar ile Manisa genelinde yaşanan don, dolu ve soğuk nedeniyle bağları zarar gören üzüm üreticisi feryat ederken bu sese kulak tıkayanlar, maalesef İran üzümü, kalıntı tartışmaları ile üzüm piyasamızın zarar görmesine de sessiz kalmaktadırlar” dedi.

Yolsuzluk algısında Türkiye’nin notu kırık!

chp-manisa-mazlum-nurlu-uzum-gidahatti

CHP olarak üzüm üreticisinin mağdur olmasını önleyecek politikaları her zaman dile getirdiklerini belirten Nurlu, sezon başından beri yaptıkları uyarılara rağmen hiçbir tedbir alınmadığını savundu. “Burada asıl görev iktidar milletvekillerine düşmektedir” diyen CHP’li Mazlum Nurlu, şunları kaydetti:

“Hükümet öncelikle, üzüm fiyatlarının düşmesini önleyecek ve dış piyasada rekabet gücünü artıracak tedbirleri şimdiden almalıdır.

Bakanlar Kurulu kararıyla uygulanmaya başlanan fakat sonradan rafa kaldırılan ‘Okul Üzümü, Akıl Üzümü’ projesine devam edilmelidir.

TARİŞ’in piyasadaki denge konumuna yeniden kavuşması sağlanmalıdır. Hükümet TARİŞ’e faizsiz kredi vermeli ve üzüm taban fiyatı sezon açılmadan açıklanmalıdır.

Yaş üzüm ihracatına verilecek teşvik bu günden açıklanmalıdır.

Üzüm üreticisinin depolama sorunu çözecek ve üzümlerin depolarda sağlıklı şekilde saklanmasını sağlayacak olan Lisanlı Depolar mutlaka kurulmalıdır.

Çiftçinin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçları ertelenmelidir.

Üzüm Üreticisinin Sorunu ortak akılla çözülmelidir. Tüm Manisa Milletvekilleri, Ziraat Odaları, Ticaret Borsaları ve üretici birlikleri bir masa etrafında bir araya gelmeli ve çözüm önerilerini ortaya koymalıdır.

Narenciyeye var, üzüme yok!

Vakit geç değildir.

Çiftçi bir milletvekili olarak ortak akılla üzüm üreticisinin sorununa çözüm bulmak için yapılacak her türlü çalışmaya destek vermeye hazır olduğumu belirtmek isterim.”

chp-adana-elif-dogan-turkmen-uretici-gidahatti

Narenciye için kayıp yıl!

Kozan ilçesinde narenciye üretici ve çiftçileri ile bir araya gelen CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen ise Kozan’ın Adana’nın ve Akdeniz Bölgesinin narenciye deposu olduğunu belirterek, “Rusya ile yaşanan krizin ardından bu yıl narenciye üretici ve çiftçisi büyük kayıp yaşadı. Zarar eden üreticinin, pazar bulunamayan ürünleri dalında kaldı” dedi.

chp-adana-elif-dogan-turkmen-gidahatti

Ürününü toplayıp tüccara verebilen çiftçinin de tüccardan parasını alamadığını kaydeden Türkmen, “Bu yıl, narenciye için kayıp ve zararla geçen bir yıldır. Hükümet şimdiden harekete geçerek, vakit kaybetmeden gelecek sezon için mutlaka ek tedbirler almalı, yeni pazarlar bulmalıdır. Narenciyeye yeni destek ve teşvikler verilmelidir” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın