CHP, Rusya zararı için Meclis Araştırması istedi

-
CHP, Rusya zararı için Meclis Araştırması istedi

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Rusya’ya sofralık yaş üzüm, domates ve diğer yaş meyve ve sebze ihracatında yaşanan sorunların tespiti Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını, ihracatçılar ve üreticilerin zarar görmemesi için gereken tedbirlerin alınmasını istedi. Nurlu, “Vurulan Rusya uçağı; ihracatçının, üreticinin, Manisa’nın bağlarına düşmüştür” dedi.      

Mazlum-Nurlu-www.gidahatti.comYaş üzümleri taşıyan tırların Rusya’ya sokulmadığı yönünde ihracatçıların şikayetlerini dinleyen CHP’li Nurlu, şunları söyledi:

“Ülkeye sokulmayan veya geri gönderilen yaş üzümler, domatesler, diğer meyve ve sebzeler en fazla birkaç gün daha dayanacaktır. Ondan sonra maalesef tüm bu ürünler çöpe gidecektir. Elindeki malı satamayan ihracatçı da çiftçinin parasını ödeyemeyecektir. Bu durumda en büyük zararı çiftçilerimiz ve ihracatçılarımız görecektir.

Üzüm kenti Manisa’nın yıllık ortalama yaş üzüm ihracatı 250 bin ton, geliri ise 280 milyon dolar dolayındadır. En fazla sofralık yaş üzüm ihraç ettiğimiz ülke Rusya, 1 milyar dolarlık yaş meyve ve sebze ihracatı ile ilk sırada bulunmaktadır.

İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 2014 yılında 31,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye’nin geçen yıl 157,6 milyar dolar tutarındaki toplam ihracatının 6 milyar dolarlık kısmı Rusya’ya yapılmıştır ve Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ilk on ülke arasındadır.

Yaşadığımız uçak düşürme krizi nedeniyle içi meyve, sebze dolu tırlar ve gemiler Rusya gümrük kapılarında ve limanlarında bekletilmektedir.

Yaklaşan yılbaşı nedeniyle Hristiyan dünyasında artan talep için Manisa, Alaşehir, Sarıgöl’deki soğuk hava depolarında hala 5-6 bin ton üzüm ihraç edilmek üzere depolarda bekletilmektedir. Dış piyasada fiyatların artması beklenirken fiyatlar yere çakılacaktır.

Türkiye ve Rusya arasındaki kavgacı üsluptaki dış politika her iki ülkeye de zarar vermektedir. Adeta Manisa’nın bağlarına düşen uçağın enkazı en kısa zamanda kaldırılmalı ve barışçıl çözümlerle ilişkiler düzeltilerek ihracat kapıları yeniden açılmalıdır.”

CHP’li Nurlu ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı’na verilen Meclis Araştırma Önergesi’nde, Rusya ile yaşanan gerilimin tarımsal ihracatı olumsuz etkilediği bildirildi.

İki ülke yönetimlerinin kavgacı, uzlaşmadan uzak tutumları nedeniyle tarım, turizm, enerji ve daha birçok sektörün henüz bir haftalık krizde büyük zarar gördüğünün altı çizilen önergede, “Rusya’ya yapılan sofralık yaş üzüm, domates ve diğer yaş meyve ve sebze ihracatında yaşanan sorunların tespiti, ihracatçılar ve üreticilerin zarar görmemesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz” denildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın