Çerez fiyatlarındaki artış kayısı çekirdeğine yaradı

-


Çerez fiyatlarındaki artış kayısı çekirdeğine yaradı

Ceviz, badem, Antep Fıstığı ve fındık fiyatlarındaki artış tüketiciyi, geçen yıllara göre fiyatı yüksek olsa da alternatif olarak görülen kayısı çekirdeğine yönlendirdi.

Son yıllarda Antep Fıstığı, ceviz, badem ve fındık fiyatlarında ciddi oranda artış yaşanması, geçen yıllara göre fiyatı yüksek olsa da tüketicileri alternatif olarak kayısı çekirdeğine yöneltti.

Piyasada fındık, ceviz ve bademin 40-50 liraya, Antep fıstığının ise iç olarak 60-70 liraya satıldığını gören tüketici, 25-30 lira arasındaki fiyatı dolayısıyla kayısı çekirdeğini daha çok tercih eder hale geldi. Bu da iç piyasada kayısı çekirdeğinin satışını artırdı.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayısının hem Malatya hem Türkiye hem de dünya açısından önemli bir ürün olduğunu söyledi. Türkiye’de geçen sene tarım ürünlerinin rekoltesinin az olması nedeniyle ceviz, badem, fındık ve fıstık fiyatlarının yükseldiğini hatırlatan Özbey, şunları kaydetti:

“Ülkemizde geçen yıl ceviz, badem, Antep fıstığı ve fındık rekoltesi biraz düşüktü. Ceviz, badem yerine alternatif ürünler düşünüldüğü zaman kayısı çekirdeği kullanılması neticesinde kayısı çekirdeği fiyatları da kendini korudu. Üreticimiz de bundan iyi gelir elde etmekte. Ceviz fiyatları 50 lira olunca kayısı çekirdeği 25-30 lira olunca tüketiciler ceviz yerine kayısı çekirdeği kullandı. Badem de 40-50 lira olunca bademin alternatifi ne olabilir? Kayısı çekirdeği olur. Tüketici bunu alternatif ürün olarak gördü. Bu yüzden fiyatlar üretici açısından makul seviyede seyrediyor.”

(AA)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın