Çelik: Yeterli stok var, et fiyatları artmaz!

-
Çelik: Yeterli stok var, et fiyatları artmaz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ramazan öncesinde et ve hububat ürünlerinde sıkıntı olmadığının altını çizerek, “Etten süte, sebzeden meyveye, bütün bitkisel üretimden hayvansal üretime kadar, bütün ürünlerle ilgili arzda herhangi bir sıkıntının olmadığını ifade ediyorum” dedi.

TARSİM ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Tarım Sigortaları Sempozyumu’nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diledi.

tarsim-faruk-celik-gidahatti

“Ramazan’da et fiyatları nasıl olacak?” şeklindeki soru üzerine Ramazan ayında tüketim alışkanlıklarının farklılık gösterdiğine dikkat çeken Bakan Çelik, her Ramazan ayı öncesinde benzer soruların gündeme geldiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Ramazan ayı kutsal bir ay. Bu çerçevede Ramazan ayındaki tüketim alışkanlığımız biraz farklı. Tarım ürünleri açısından etten süte, sebzeden meyveye bütün bitkisel üretimden hayvansal üretime kadar, bütün ürünlerle ilgili arzda herhangi bir sıkıntı yok. Yeteri kadar üretim, fazlasıyla var.

Tarımsal destekleme ödemeleri tamamlanıyor

ramazan-sofra-gidahatti

Bosna’dan et gelmeye başladı

Özellikle et için ifade ediyorum, elimizde, stokumuzda 1 milyon 300 bin besi hayvanı var. Ayrıca Bosna’dan, dost ülkeden destek amaçlı aldığımız 6 bin ton civarındaki et var. Türkiye’ye gelmeye başladı. Avrupa Birliği’nden almamız gereken 15 bin ton etin 10 bin konu için ihale gerçekleşiyor. Bu anlamda kırmızı et ile ilgili herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Hububatta da herhangi bir sıkıntı yok.”

Fırsatçılara izin verilmeyecek

Ramazan’da fırsatçılara izin verilmeyeceğini bir kez daha dile getiren Bakan Çelik, “Kimse endişe etmesin, herhangi bir spekülatif değerlendirme karşısında denetimlerimiz devam ediyor. Onlara da fırsat vermeyeceğiz. Gıda güvenliği açısından da Türkiye’nin dört bir yanında uzmanlarımız denetimlerini sürdürüyor” diye konuştu.

Tarım sektörü, Ankara’dan gelecek müjdeli haberi bekliyor

kirmizi-et-gidahatti

Bosna’dan ilk parti geldi

Bu arada Bosna Hersek’ten Türkiye’ye ihraç edilecek etin ilk partisi, Tuzla Uluslararası Havalimanından gerçekleştirildi. 63 tonluk ilk parti et, Türk Hava Yolları’na ait kargo uçağıyla Tuzla Havalimanı’ndan Türkiye’ye gönderildi.

Havalimanında açıklamalarda bulunan Tuzla Kantonu Başbakanı Bego Gutic, yaklaşık bir yıldır üzerinde çalışılan projenin bugünkü uçuşla “taçlandığını” ifade ederek, Tuzla’daki havalimanının bu noktada son derece önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay da “Bu durum Bosna Hersek’in hem ekonomik hem de tarım alanlarında gelişmesine yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek’ten Türkiye’ye et ihracatı kapsamında 90 uçuş yapılması planlanıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın