Çay ve kahve tiryakileri DİKKAT! Diş sararmaları nasıl engellenir?

-
Çay ve kahve tiryakileri DİKKAT! Diş sararmaları nasıl engellenir?

Herkes bembeyaz dişlere sahip olmak ister. Ancak çay tüketiminin oldukça fazla olduğu ülkemizde, tiryakiliğin bedelini dişler ödüyor. Dişteki renk değişimlerinin farlı sebeplerle geliştiğini bildiren Diş Hekimi Yalçın Erdin, çay, kahve, sigara, kırmızı şarap gibi içeceklerin diş renginde koyulaşmaya neden olduğunu belirterek, “Diş rengi de ten renginiz gibi kalıtsaldır ve doğal olarak daha koyu olabilir. Çocuk yaşta kullanılan bazı ilaçlar da dişlerde koyu lekelere neden olur. Nedeni ne olursa olsun dişlerin daha beyaz ve estetik olması mümkündür” dedi.

Diş estetiğinin önem kazanmasıyla beyazlatma yöntemlerinin de ön plana çıktığını dile getiren Erdin, tedavi ve kontrol amacıyla diş hekimine gitmeyenlerin bile diş beyazlatmak için kliniklere başvurduklarını kaydetti.  Erdin, evde diş beyazlatma işlemlerinin uygun koşullarda yapılmaması halinde diş eti ve dişlere zarar vereceğini belirterek, diş beyazlatmada uyulması gereken kurallar hakkında şu bilgileri verdi:

dis-beyazlatma-gidahatti

Diş beyazlatıcı macunları kullanımı nasıl olmalı?

“Diş beyazlatıcı diş macunlarının içeriğinde bulunan aşındırıcı maddeler nedeni ile dişlerde tahribat olabilir. Minelerin zarar görmesi nedeniyle, dişlerinde sararma olanların uzun süre beyazlatıcı macun kullanmaları yerine normal macunlarla dönüşümlü olarak kullanması gerekmektedir.

Diş beyazlatıcı tozların zararları neler?

Eczanelerde satılan beyazlatıcı tozlar dişin üst yapısını eroziv (aşındırıcı) bir etki ile yok eder, ilk başlarda bir beyazlama sağlar ama daha sonra çabuk bir kirlenme problemi ortaya çıkarır. Bu nedenle florlu diş bakım ürünleri kullanıp pütürlü macunlardan ve diş temizleyicilerden uzak durmaya çalışılmalıdır.

dis-sararmasi-gidahatti

 

Diş beyazlatma işlemleri nasıl yapılır?

Son yıllarda ışık kaynakları kullanılarak yapılan beyazlatma işlemleri büyük ilgi görüyor. Bu teknikle diş minesinin herhangi bir zarar görmeden, kontrollü bir sıcaklık artışı elde edilerek dişlerin etkili bir şekilde beyazlatılıyor. Beyazlatma işlemi uzun süre etkisini koruyor. Bazı hastalarda beyazlatılan dişler uzun yıllar değişmeden kalırken, bazı kişilerde ise renk değişimi görülebiliyor.

Fazla çay ve kahve tüketimi dişleri sarartıyor

Türkiye’de çay tüketiminin çok fazla. Açılan rengin kalıcı olması özen ister. Aşırı sigara, kahve ve çay tüketenler beyazlatma işleminden sonra bu alışkanlıklarından vazgeçmezlerse, kısa zamanda renk %10-20 geriye dönebilir. Genellikle beyazlatma yaptıran hasta 6 aylık periyotlarla kontrol edilir. Yaklaşık bir yıl sonra işlemin tekrarlanması gerekebilir. Beyazlatma sonrasında seyrek olarak sıcak-soğuk hassasiyeti görülebilir. Ancak bu durum 1-3 gün içerisinde tamamen kaybolur. Beyazlatma işlemi diş minesi üzerinde herhangi bir değişikliğe yol açmaz.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın