Büyük tarla yeni yatırım

-


Büyük tarla yeni yatırım

Türk Traktör Genel Müdürü Votta, arazi toplulaştırmasından sonra traktörlerin de yenileneceğini belirterek, “Daha büyük araziye yönelik traktörler devreye girecek. Buna yönelik üretimlerimiz var” dedi.

2015’te 10 milyar TL’lik tarımsal destek ödemesi yapan hükümetin, 2016’da bu oranı yüzde 15 artırarak 11.6 milyar TL’ye çıkarması traktör sektörünü de büyüttü. Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, “Türkiye’de toplam 1.6 milyon traktör bulunuyor. 2015’te yurtiçi traktör pazarı önceki yıla oranla 12’lik bir büyüyerek 66 bin 775 adede ulaştı. Biz toplam üretimin yüzde 71’ini karşıladık” dedi. Hükümetin tarıma yönelik politikalarına dikkat çeken Votta, “Türkiye’nin tarım sektöründe daha da büyüyeceğini düşünüyoruz. Çünkü ülkedeki istikrara güveniyoruz. Bu nedenle yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE 4’ÜNCÜ PAZAR
Yatırımlarının karşılığını da aldıklarını belirten Marco Votta, “Yılın ilk çeyreğinde 886 milyon TL ciro elde ettik” ifadelerini kullandı. Votta, Türkiye’nin dünyada satılan traktör sayısı bakımından 4’üncü pazar olduğunu belirterek, şunları anlattı: “ABD, Hindistan ve Çin’den sonra Türkiye’nin daha büyük ülkeleri geçmesinin nedeni parçalanmış arazi. Arazisi küçük de olsa çiftçi traktör alıyor. Bu nedenle arazi toplulaştırma çok doğru bir politika. Ancak bunun çözülmesi zaman alacaktır. Ülkede araziler büyüdükçe traktörlerin de değiştirilmesi gerekecek. Daha büyük araziye yönelik traktörler devreye girecek. Buna yönelik de üretimlerimiz var.”

www.sabah.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın