Bu da Afyon Lokumu yeme rekoru

-
Bu da Afyon Lokumu yeme rekoru

Yerli Malı Haftası etkinlikleri kapsamında, Çocuk Lokum Atölyesi, Park Afyon Alışveriş Merkezi, Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu öncülüğünde Afyonkarahisar’daki okullardan bin 103 çocukla, En Çok Çocukla Afyon Lokumu Yeme Rekoru kırıldı. 

afyon-lokumu-www.gidahatti.com12-18 Aralık Yerli Malı Haftası etkinlikleri kapsamında sağlıklı ve geleneksel yiyeceklerimizle beslenme konusunda farkındalık yaratma amacıyla Park Afyon Alışveriş Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Afyon Lokumu yeme rekoru denemesi öncesi, Çocuk Lokum Atölyesi’ne katılan çocuklar kendi tasarladıkları lokumları sararak basın/medya mensuplarına ikram ettiler.

Rekor denemesi öncesinde konuşan Lokum Atölyesi ve Ogaş Genel Müdürü Celal Koca, “Geleneği geleceğe taşımak amacıyla kurduğumuz Lokum Atölyesi içinde dünyada bir ilk olarak başlattığımız Çocuk Lokum Atölyesi ile haftanın üç günü çocuklara geleneksel Afyon Lokumunu yapmayı öğretiyor, içini de onlara bırakarak (çikolatalı/fındıklı/kaymaklı/fıstıklı vb.) kendi lokumlarını sardırıyoruz. Afyon’a çocuklarıyla gelecekler önceden arayarak çocuklarının katılımı için Çocuk Lokum Atölyesine kayıt yaptırabilirler” dedi.

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış ise “Afyon’un Marka Şehir olması yolunda, geleneksel Afyon Lokumu Yeme Rekoru, Yerli Malı etkinlikleri kapsamında sağlıklı beslenmeye de vurgu yapan çok güzel bir etkinlik oldu” dedi.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da, “Geleneksel yöntemle hazırlanan Afyon Lokumu bugün organik dediğimiz ve her yaştan insanın güvenle yiyebileceği bir ürünümüz. Sağlıklı nesiller yetiştirmek için, Afyon lokumumuzu ulusal ve uluslararası bazda tanıtmaya devam ederek sağlıklı farkındalıklar oluşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

afyon-lokumu-www.gidahatti.comŞekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu ise “Türkiye Şekerli Mamuller Sektörünü, yaklaşık 200 ülkeye ihracat yaparak tanıtıyoruz. Dünya pazarında sesimizi duyurmak adına bu tarz etkinlikler bizim için çok önemli. Biz de sektöre katkıda bulunmak için geleneksel lezzetlerle ilgili etkinliklerimize ara vermeden devam edeceğiz” dedi.

Dünya Çocuk Rekorları, Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural da, “Dünya çapında Türk adıyla bilinen en önemli geleneksel ürünümüz Türk Lokumudur. Sağlıklı nesiller amacıyla gerçekleştirilen bu rekor denemesini katılmaktan ve tescil etmekten çok mutluyum” dedi.

Bin 103 çocuğun Afyon Lokum yiyerek kırdığı Lokum Yeme Rekoru, Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki Dünya Çocuk Rekorları, Rekor Tescil ve Hakem Heyetince tescil edildi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın