Boyundaki ani şişliklere ve büyümelere dikkat!

-
Boyundaki ani şişliklere ve büyümelere dikkat!

Tiroid kanserinin, hiçbir belirti vermeden sinsice ilerlediğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Abcı, boyundaki ani şişliklere ve büyümelere dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Abcı, “Tiroid kanseri, günümüzde sık rastlanan bir kanser türü haline geldi. En sık olarak kadınlarda görülebilen tiroid kanseri, hiçbir belirti vermeden sinsice ilerleyebiliyor. Erken teşhis ile birlikte tedavide yüksek oranda başarı sağlanabiliyor” dedi.

Op. Dr. İlker Abcı, Tiroid kanseri hakkında önemli bilgiler verdi. Tiroid bezinde yer alan hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan kanserin, boyunda ön kısmında oluşan nodül olarak kendini ele verebildiğini dile getiren Abcı, “Nodüllerin ciddiye alınması ve riskli nodüllerin incelenerek düzenli takibinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Tiroid bezinde nodül olan hastalar risk altındadır. Çocukluk döneminde baş boyun bölgesine ışın tedavisi uygulanan kişiler dikkat etmelidir. Nedeni tam olarak bilinmese de özellikle bazı radyoaktif maddelere (uranyum gibi) maruz kalan kişilerde daha fazla görüldüğü için radyoaktif maddelere maruz kalanlar risk altındadır. İyot eksikliği bulunan kişilerde görülebilmektedir” ifadelerini kullandı.

tiroid-kanseri-4-gidahatti

Tiroid kanseri belirtileri neler?

Abcı, Tiroid kanserlerinin çoğunda hiçbir şikayet olmayabildiğini belirterek,  “Çoğu hastada tiroid kanseri, belirli bir seviyeye ilerleyerek lenf bezlerine de yayılması sonucu tanınabilir. Hastalık çok fazla belirti göstermemekle birlikte; hastalarda boyunda şişlik, boğazda sıkıntı hissi, ağrı, yutkunma güçlüğü, nefes almada güçlük, ses kısıklığı, kilo artışı, sinirlilik, saçlarda zayıflık ve cilt kuruluğu gibi belirtiler gözlemlenebilir” dedi.

tiroid-kanseri-3-gidahatti

Tiroid kanseri tedavisi

Erken teşhis ve tedavi ile hastalığın tamamen ortadan kaldırılabildiğini kaydeden Op. Dr.  Abcı, şunları kaydetti: “Öncelikle kandaki tiroid hormonların düzeyini belirlemek için testler yapılır. Elle muayene sonrası yapılacak ultrasonografi ile nodülün varlığı, büyüklüğü ve yapısı hakkında değerli bilgiler edinilebilir. Yine nodüllerden alınan iğne biyopsileri ile hücresel özellikleri tanınabilir. Teşhis konulduğunda hasta ameliyat edilerek tiroid bezi çıkarılır. Kanserin tipine göre lenf bezlerine müdahale edilmesi gerekebilir. Gelişen teknoloji ile birlikte yapılan minimal invaziv tekniklerle hastanın minimum dikiş iziyle ertesi gün evine dönmesi mümkündür. Ayrıca ameliyat sonrası tiroid kanserlerin bazı tiplerinde radyoaktif iyot tedavisi gerekebilir. Bu tedavide zırhlı hastane odalarında kanserin yayılma derecesine göre belli dozlarda radyoaktif iyoda maruz bırakılarak vücudun başka yerinde var olan kanser hücrelerinin yok edilmesi hedeflenir. Tedavi süreciyle birlikte hastanın TSH değeri sürekli kontrol altında tutularak kanserin tekrarlama ihtimali engellenebilir”

tiroid-kanseri-1-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın