Bol meyve sebze tüketimi ve meme kanseri riski

-
Bol meyve sebze tüketimi ve meme kanseri riski

Yeni bir araştırmaya göre, her gün sebze ve meyve yiyen kadınlarda, özellikle kötü huylu meme kanseri türlerine yakalanma riski daha düşük. Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu araştırmacılarına göre, özellikle turpgiller sınıfında yer alan brokoli gibi sebzeler ile sarı ve turuncu sebzelerin tüketimiyle meme kanseri riski arasında ters bağıntı ortaya koyuldu.

Daha önceki çalışmalarda da benzer bir ilişki görülmüştü ancak bu çalışmalar yeterince geniş değildi; genellikle belirli sebzeler ya da meyvelere veya bazı meme kanseri alt türlerine odaklanıyordu. Ancak bu son araştırma, meme kanserinden korunmak için yüksek düzeyde sebze ve meyve tüketmenin önemini tümüyle gözler önüne seriyor.

International Journal of Cancer dergisinde yayınlanan çalışmada 1980’den başlayan ve 88 bin 301 kadını konu alan, 1991 yılında başlayan ve 93 bin 844 kadını konu alan iki araştırmanın verileri temel alındı. Yaş, kilo, sigara kullanımı, ailedeki kanser geçmişi gibi meme kanseri risk faktörleri de göz önünde bulunduruldu.


  Her 4 kadından biri meme kanseri şikayetiyle doktora başvuruyor!

sebze-meyve-gidahattiGünde 5 kez sebze ya da meyve

Araştırma sonucunda, günde 5,5 porsiyon ya da daha fazla sebze ve meyve tüketen kadınlarda meme kanseri riskinin, günde 2,5 porsiyon ya da daha az tüketenlere göre %11 düşük olduğu görüldü. Porsiyon 1 kap (235 ml) dolusu çiğ, yaprak sebze; yarım kap çiğ ya da pişmiş sebze ya da yarım kap küp şeklinde doğranmış veya pişmiş meyve olarak tanımlandı.

Sebze ve meyve tüketiminin sağladığı faydanın farklı meme kanseri türleri arasında değişiklik gösterip göstermediğini ortaya koymak için yapılan analizde, daha fazla tüketimin özellikle agresif kanser türleri üzerinde risk düşürücü etki sağladığı belirlendi.


  Kanser hayatta kalma oranları yükseliyor

sebze-yemegi-gidahattiLif de riski düşürüyor

Harvard Tıp Okulu’ndan araştırmacıların yaptığı daha önceki bir çalışma da meme kanseri riskinin yüksek oranda lif tüketimine bağlı olarak düştüğünü ortaya koymuştu. Ancak son çalışmada ortaya koyulan faydanın sebze ve meyvelerin lif içeriğinden bağımsız olduğu ifade edildi. Araştırmacılar bu gıdalarda yer alan antioksidanlar ve diğer mikrobesinlerin kanser riskini düşürmeye katkıda bulunan bileşenler olabileceğini ifade etti.

Çalışmanın yazarlarından Doç. Dr. Heather Eliassen, bol sebze ve meyve tüketiminin birçok yönden sağlığa faydalı olduğunun bilindiğini; ancak yapılan bu son çalışmanın kadınları daha fazla meyve ve sebze tüketimine teşvik edecek yeni bir sonuç içerdiğini söyledi.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın