Bodrum otlarıyla şenlendi!

-
Bodrum otlarıyla şenlendi!

Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen Çamlık Ot Şenliği’nde, yörenin otları ve bunlardan yapılan yemekler ile yöresel gıdalar tanıtıldı.

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Bodrum Belediyesi ve Çamlık Mahalle Muhtarlığı tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Çamlık Ot Şenliği, renkli görüntülere sahne oldu.

Yörenin otları ve yöresel lezzetler sunuldu

“Tat, tanı, doğada bırak” sloganıyla düzenlenen şenlikte; komşu Milas ilçesinin mahallelerinden gelenlerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 150 üretici tezgah açtı. Çamlık’taki Atatürk Meydanı’nda kurulan stantlarda yörenin otlarından şevketi bostan, kenker, tilkicik, kargıcık, kuzugöbeği, kuzukulağı, tilkişen, semizotu, soğan, sarımsak, dalan, ısırgan, dere otu, turp otu, acı ot, baldıran, bambul, dağ marulu, deniz börülcesi, gelincik, hindiba, kara hardal, kaz ayağı, ebegümeci gibi ürünler satışa sunuldu. Otlardan yapılan börek, dolma, gözlemelerde şenliğe katılanlara ikram edildi.

Yaraş Mahallesi kadınlarının tiyatro gösterisi sergilediği şenlikte, yemek yarışmaları düzenlendi, genç kızlar dokumalardan oluşan kıyafet defilesi gerçekleştirdi.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz

“Turizm tarım ile desteklenmeli”

Yaklaşık bin 600 Bodrumlunun katıldığı şenliğin açılışında konuşan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, “Her ne kadar Muğla ilinde turizm ön planda görünen sektör olarak bilinse de asıl önemli olan turisti yöresel lezzetlerle, doğal gıdalarla tanıştırmaktır. Allah Bodrum’a her güzelliği, doğallığı vermiş. Bu nedenle ilçemize gelen turist, önce konaklayacağı yerin rahatlığını, ardından yiyeceği yemeğin kalitesini ve doğallığını arar. Bu nedenle kırsal kalkınmaya yöremizin doğal ürünlerini korumaya ve tanıtmaya gelen yerli ve yabancı konuklara sunmaya özen göstermeliyiz. Tarım ve turizmin en iyi birlikte götürülebileceği, il ve ilçelerde yaşıyoruz, bunu başarabiliriz” dedi.

Bodrum’un yöresel lezzetleri tanıtılacak

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ise önümüzdeki günlerde Bodrum’da iki ayrı ot şenliği daha düzenleneceğini ve Bodrum’un yöresel lezzetlerinin sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya tanıtılacağını söyledi.

Hem yemeği hem şifası var

Yörenin 30 çeşit otu ile onlarca çeşit yemek salata ve börek yapıldığını belirten 58 yaşındaki Furu Kırman, “Çocukluğumuzdan beri bu otlarla büyüdük. Annelerimizden, yemeklerini öğrendik. Şimdi çocuklarımıza, torunlarımıza öğretiyoruz. Otlarımızın onlarca yemeğinin yanı sıra mide, bağırsak, tansiyon hastalıklarına iyi gelen şurupları ve kaynatılınca içilen suları da vardır. Hem yemek, hem de şifa yerine kullanılır otlarımız” dedi.

DHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın