Böbrek taşı neden oluşur? Belirtileri neler?

-
Böbrek taşı neden oluşur? Belirtileri neler?

Böbrek taşı oluşumunda tanımlanmış birçok risk faktörü bulunduğunu belirten Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Biri, bu riskleri şöyle sıraladı:  “Günlük yetersiz sıvı alımı, genetik bazı hastalıklar, hiperparatirodizim, hipertiroidi gibi hormone bozukluğuna yol açıp kan kalsiyum düzeyini arttıran hastalıklar, yüksek hayvansal protein ile beslenme, liften fakir diyetle beslenme, aşırı tuz tüketimi, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, böbreklerin anatomik yani yapısal bozuklukları, sedanter yaşam, genetik aile öyküsü, çevresel faktörler, yaş ve cinsiyet”

Normal şartlarda idrar içerisinde bulunan ve birikmeden atılması gereken kristallerin herhangi bir sebeple tam olarak atılamaması ve bir araya gelmesi veya idrarda taş oluşumunu engelleyen bazı koruyucu maddelerin eksik olması sonucu böbrek taşlarının meydana geldiğini bildiren Prof. Dr. Hasan Biri, böbrek taşı oluşumunda tanımlanmış birçok risk faktörü bulunduğunu ifade etti.

bobrek-agrisi-gidahatti

Böbrek taşının nedenleri

Prof. Dr. Biri, bu riskleri günlük yetersiz sıvı alımı, genetik bazı hastalıklar, hiperparatirodizim, hipertiroidi gibi hormone bozukluğuna yol açıp kan kalsiyum düzeyini arttıran hastalıklar, yüksek hayvansal protein ile beslenme, liften fakir diyetle beslenme, aşırı tuz tüketimi, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, böbreklerin anatomik yani yapısal bozuklukları, sedanter yaşam, genetik aile öyküsü, çevresel faktörler, yaş ve cinsiyet olarak sıraladı.

Böbrek taşı ağrısından korunmak için nasıl beslenmek gerekiyor?

bobrek-gidahatti

Böbrek taşı oluşumu tekrarlar mı?

Bir kere taş düşüren hastaların 5 yıl içerisinde ikinci taşı düşürme riskinin yüzde 50-60 oranında olduğunu bildiren Biri, bu nedenle yıllık düzenli kontrollerin yapılmasının öneme değindi.

li olduğunu vurguladı. Böbrek taşlarının yıllar boyu hiçbir şikayete yol açmayabileceği gibi oldukça ağır ve şiddetli durumlara da yol açabileceğinin altını çizen Biri, “En sık karşılaşılan şikayet yan ağrısıdır. Bu ağrı hafif olabileceği gibi oldukça şiddetli vasıfta da oluşabilir. Bir diğer şikayet idrarda gözle görünen veya mikroskopik olarak tespit edilebilen kanamadır” dedi.

bobrek-tasi-gidahatti.com

Böbrek taşı belirtileri neler?

Böbrek taşı idrar kanalına düşüp idrar torbasına doğru ilerlemeye başladığında ağrının şiddetinin arttığını ve idrar torbasına doğru yaklaştıkça ağrının kasıklara yayılabileceğini belirten Biri, bu durumda genellikle ağrıya bulantı, kusma, sık idrara çıkma ve hatta ateşle titreme eklenebileceğine dikkati çekti.

bobrek-sagligi-gidahatti

Böbrek taşı teşhisi

Tanının hastanın şikayetlerinin dinlenmesinin ardından radyolojik tetkikler ve biyokimyasal tetkikler ile konulduğunu söyleyen Prof. Dr. Biri, “Radyolojik olarak direk üriner system grafisi, ilaçlı böbrek filmi (İVP=intravenöz pyelografi), ultrasonografi (USG) ve bilgisayarlı tomografi (BT) tetkiklerininden bir veya birkaçı gerekli olabilir. Biyokimyasal olarak kanda böbrek fonksiyonları hakkında bilgi veren üre ve kreatinin seviyeleri, tam kan sayımı ve tam idrar tahlili gereklidir” dedi.

Böbrek taşı ağrısından korunmak için nasıl beslenmek gerekiyor?

bobrek-agrisi-nasil-gecer-gidahatti

Böbrek taşı tedavisi

Hastalığın tedavisi için neler gerektiğini de sıralayan Prof. Dr. Hasan Biri, şu bilgileri verdi: “Öncelikle taşın böbrekten veya idrar kanalından temizlenmesi gerekir. Ardından taşın oluşum nedenlerine yönelik araştırma yapılıp tekrar oluşumunun engellenmesi amaçlanır. Taş tedavisinde özellikle idrar kanalına düşen 5 milimetrenin altındaki taşlar için medikal, yani ilaçlarla tedavi tercih edilir.

Taşın daha kolay düşebilmesi için idrar kanallarını genişletecek bir takım ilaçların yanında, ağrı ve enfeksiyonun önlenmesi amacıyla ağrı kesici ve antibiyotikler verilip hastanın bol su içerek taşını düşürmesi beklenir. Taş bu tedaviye rağmen düşmez ise veya daha büyük boyutlu taş mevcut ise vücut dışı şok dalgaları ile taşı kırmak veya ameliyat ile taşın alınması seçenekleri mevcuttur.

Taş ameliyatları günümüz teknolojisi ile tamamen kapalı şekilde yapılmaya başlandı. Taş cerrahisinde yöntem seçimi tamamen taşın boyutu, taşın yerleşim yeri ve taşın tıkanıklık oluşturup oluşturmamasına göre planlanır.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın