BM’den ürküten rapor!

-
BM’den ürküten rapor!

BM Afet Risklerinin Azaltılması Dairesi (UNISDR) tarafından yayınlanan rapora göre, son 20 yıldaki doğal afetlerin %90’ı aşırı iklim hareketlerinden kaynaklandı.

iklim sel1Paris’teki İklim Değişikliği Zirvesi’nden hemen önce yayınlanan İklim Kaynaklı Afetlerin İnsanlar Üzerindeki Maliyeti başlıklı raporda, son 20 yılda kayıtlara geçen 6,457 doğal afetin %90’ının sel, fırtına, sıcak hava dalgası, kuraklık ve diğer aşırı iklim hareketlerinden kaynaklandığı belirtildi. Raporda, doğal afetlerden en fazla etkilenen 5 ülkenin ABD, Çin, Hindistan, Filipinler ve Endonezya olduğu vurgulanıyor.

UNISDR Başkanı Margareta WahlströmUNISDR Başkanı Margareta Wahlström raporla ilgili yazılı açıklamasında, “Hava ve iklim, afet riskini artıran iki ana unsur ve dünya bu riskler karşısında büyük bir bedel ödüyor. İklim değişikliği ve yoksullukla mücadele eden en az gelişmiş ülkeler için ekonomik kayıplar büyük bir sorun teşkil ediyor” dedi.

UNISDR ve Belçika merkezli Afetlerin Epidemiyolojisi Araştırma Merkezi (DRED) tarafından derlenen analizlere yer verilen rapora göre, 1995 yılında yapılan ilk Çevre Konferansından (COP1) bu yana aşırı iklim hareketleri kaynaklı afetlerden 606 bin kişi yaşamını yitirirken, 4,1 milyar insan da olumsuz etkileniyor.

Aşırı iklim hareketleri nedeniyle yaşanan ekonomik kayıpların da tahmin edilen 1,891 trilyon ABD Dolarının, bir diğer deyişle afetlerin yol açtığı zararın %71’in de çok üzerinde olabileceği görüşüne yer verilen raporda, afetlerin yol açtığı zararların sadece %35’inin kayıt altına alındığı, bu nedenle gerçek zarar miktarının 250 ila 300 milyar ABD Doları arasında olduğunun tahmin edildiği kaydediliyor.

UNISDR Başkanı Wahlström, bu nedenle, 30 Kasım’da Paris’te başlayacak İklim Değişikliği zirvesinde sera etkisi yapan gazların salınımının azaltılması konusunda alınacak bir kararın, küresel ısınma ve deniz seviyesindeki yükselmenin de etkisiyle şiddetlenen doğal afetlerin etkisinin azaltılması için büyük önem taşıyacağının altını çizdi.

Rapora göre, afetlerin en büyük etkisi, 332 bin kişinin yaşamını yitirdiği ve 3,7 milyar insanın etkilendiği Asya’da görülüyor. Ölümlerin 138 bini, 2008 yılında meydana gelen Nergiz Kasırgasında yaşandı.

2005-2014 yılları arasında yıllık ortalama 335 aşırı iklim hareketi kaynaklı afet yaşandığı, bu rakamın da 1995-2004 yıllarına oranla %14’lük bir artışı ortaya koyduğuna yer verilen raporda, ayrıca, 1995-2015 yılları arasında su baskınları nedeniyle 157 bin kişinin yaşamını yitirdiği, 2,3 milyon kişinin zarar gördüğü, kasırgalar sonucu ise 242 bin kişinin öldüğü belirtiliyor.

Söz konusu rakamlara göre doğal afetlerde ölümlerin %47’si su baskınları, %40’ı ise kasırgalar sonucu yaşanırken, can kayıplarının %89’u ise düşük gelirli ülkelerde görüldü. Gelişmiş ülkelerde ise afetlerden ölenlerin %92’sini sıcak hava dalgalarından etkilenenler oluşturuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın