BM’den korkutan iklim değişikliği uyarısı!

-

Dünyanın iklim değişikliğinde geri dönmenin imkansız olduğu noktayı geçme riski ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, bu gidişatı durdurmak için iklim değişikliğiyle mücadeleye daha hırsla sahip çıkılması için çağrı yaptı. Guterres, iklim değişikliği ile mücadelenin pahalı olduğu ve ekonomik büyümeye zarar vereceği yönünde argümanları da “zırvalık” olarak nitelendirdi.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde iklim değişikliği konusunda açıklamalarda bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, üç yıl önce Paris İklim Anlaşması ile dünya liderlerinin küresel ısınmanın 2°C’nin üstüne çıkmasının engellenip 1,5°C’de sınırlanması için söz vermelerinin, iklim değişikliğinin en kötü etkilerini engellemek için gerekli en asgari önlem olduğunu söyledi.

“İklim değişikliği ile mücadelenin pahalı olduğu zırvalık”

Genel Sekreter, “Önümüzdeki dağ çok yüksek ama aşılamaz değil. Onu nasıl ölçülendireceğimizi biliyoruz. Basit olarak ifade edersek, öldürücü sera gazı emisyonlarında frene basmamız ve iklim eylemini yürütmemiz gerekiyor” diye konuştu.

İklim değişikliği ile mücadelenin pahalı olduğu ve ekonomik büyümeye zarar vereceği yönünde argümanlar duyduğunu vurgulayan Guterres, “Bunlar zırvalık. Aslında, tam da tersi doğru” ifadesini kullandı.

Ekonomi ve İklim Değişikliği Küresel Komisyonu’nun İklim Ekonomisi raporundaki bulgulara atıfta bulunan Guterres, “İklim eylemi ve sosyo-ekonomik ilerleme 2030 yılında kadar 26 trilyon dolar olarak tahmin edilen daha fazla kazançla karşılıklı olarak birbirlerini destekliyor” dedi.


Moğolistan’da çadırlarının enerji ihtiyacını güneş panelleriyle sağlayan bir aile – Fotoğraf: UN Photo/Eskinder Debebe

“Her yıl 360 bin çocuğun hayatı kurtarılabilecek”

İklim değişikliği ile mücadelenin mali rakamlardan öte faydalarının olduğunu anlatan BM Genel Sekreteri, iklime uyumlu su tedariki ve sağlıklama ile her yıl 360 bin çocuğun hayatının kurtarılabileceğini, temiz havanın kamu sağlığı için büyük faydası olduğunu, Çin ve ABD’de yenilenebilir enerji sektöründeki istihdam olanaklarının petrol ve gaz sanayindekinden fazla hale geldiğini bildirdi.

İklim değişikliği ile mücadelede önemli gelişmeler de olduğunu kaydeden Genel Sekreter, bu dönüşümlerin hızlanması gerektiğini belirtirken, dünya liderlerine harekete geçmeleri için çağrı yaptı.

iklim-degisikligi-baca-duman-gidahatti

İklim Zirvesi için özel temsilci atadı

Konuşmasında, 2019 yılının Eylül ayında iklim eylemini uluslararası gündemin en başına yerleştirmek amacıyla bir İklim Zirvesi toplayacağını da duyuran Antonio Guterres, hazırlıklar için Meksikalı diplomat Luis Alfonso de Alba’yı özel temsilcisi olarak atadığını da açıkladı.

Guterres, “Liderlere gelecek yılın İklim Zirve’sine sadece ne yaptıklarını değil, aynı zamanda taahhütlerin yenileceği ve kesinlikle artacağı 2020 yılındaki BM iklim konferansında ne yapmayı planladıklarını anlatmaya hazır gelmeleri için çağrı yapıyorum” dedi.

BM Genel Sekreteri, “Artık kaybedecek zamanımız kalmadı. Uçurumun kenarına hızla ilerliyoruz. Her geçen gün dünya biraz daha ısınıyor ve bizim bir şey yapmamamızın maliyeti artıkça artıyor. Harekete geçmediğiniz her gün insanlık ve dünyadaki yaşama vereceği zarar nesiller boyu sürecek hiçbirimizin istemediği bir kadere doğru daha da yaklaşıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın