BM’den Filistin için yardım çağrısı

-

Birleşmiş Milletler (BM), ABD’nin BM’nin Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na (UNRWA) maddi desteğini çekme kararını üzüntüyle karşılandığını bildirdi ve diğer ülkelere UNRWA’nın mali açığını kapamaları için çağrı yaptı.

ABD’nin, BM’nin Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na (UNRWA – United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East) maddi desteğini çekme kararı; Filistinlilere eğitim, yardım, sosyal hizmetler, kamp altyapısı, sağlık hizmeti ve acil yardım hizmetleri sunan kuruluşu zora soktu.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri sözcüsü Stéphane Dujarric, ABD’nin Filistinli mültecilere gerekli hizmetleri sağlayan ve bölgede istikrara katkıda bulunan UNRWA’ya artık fon sağlamayacağı yönündeki kararından ötürü üzgün olduklarını söyledi.

Diğer ülkelere açığı kapatma çağrısı!

“Genel Sekreter UNRWA’nın hayati önem taşıyan yardımlarını sürdürebilmesi ve aynı zamanda bu savunmasız nüfusa bir umut sağlayabilmek adına diğer ülkelere bu mali açığı kapatmak için yardımcı olması için çağrı yapıyor” ifadelerini kullanan Dujarric, ABD’nin yıllardır UNRWA’ya katkı sağlayan en büyük tek ülke olduğunu ve yıllardır sağladığı desteğin takdirle karşılandığını da sözlerine ekledi.

Yeni fon arayışı ile maliyetler de kısalacak

Sözcü Dujarric, Genel Sekreter’in UNRWA’ya güveninin tam olduğunu ve UNRWA başkanı Pierre Krahenbuhl’un hızlı, yenilikçi ve yılmayan bir çabayla bu beklenmeyen mali krizle savaştığını belirtti.

Donör veritabanını genişleten UNRWA yeni mali fonlar bulduğu gibi maliyetleri kısmak için de önlemler alıyor. BM Genel Sekreteri sözcüsü Stéphane Dujarric, UNRWA’nın, genellikle son derece zor koşullarda büyük ihtiyaç içinde olan Filistinli mültecilere yüksek kalitede eğitim, sağlık ve diğer gerekli hizmetleri sağlama konusunda güçlü bir geçmişi olduğunu da kaydetti.

UNWRA ne yapıyor?

BM Genel Kurulu tarafından 1949 yılında kurulan UNRWA (United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East), Ortadoğu’da çeşitli ülkelerdeki 5 milyon kayıtlı Filistinli mülteciye yardım ve koruma sağlıyor.

UNRWA’nın sağladığı hizmetler arasında eğitim, yardım, sosyal hizmetler, kamp altyapısı, sağlık hizmeti ve acil yardım bulunuyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın