Biyolojik saate göre beslenmek neden faydalı?

-
Biyolojik saate göre beslenmek neden faydalı?

İngiltere’deki King’s College Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, biyolojik saate göre beslenmek ve sağlık arasındaki ilişkiyi inceledi.

Normal beslenme alışkanlıklarımız biyolojik saatimiz ile ne kadar uyumlu? Beslenme alışkanlıklarımızı değiştirerek daha sağlıklı olabilir, kilo verebilir miyiz? İşte uzmanların görüşleri…

Kahvaltıyı sağlam tutun!

Bazı bilim insanları, günlük kalori ihtiyacının büyük bölümünün günün erken saatlerde alınmasının ve genel olarak yemek saatlerini öne çekmenin sağlık için iyi olabileceği görüşünde.

Bilimsel bir araştırmadan elde edilen sonuçlar, kilo vermeye çalışan kadınların öğlen yemeğini erken yediğini daha fazla zayıfladığını gösteriyor. Öte yandan geç vakitlerde kahvaltı yapmak vücut kitle endeksinin daha yüksek olmasıyla ilişkilendiriliyor.


  Fizik tedavi uzmanından buğday ve ekmeğe salvolar!

Biyolojik saate göre beslenmek mümkün mü?

Biyolojik saat yalnızca uyku saatinizi belirleyen bir özellik değil. Vücuttaki tüm hücrelerde aslında bir ritm bulunuyor. Bu özellik sabah kalkmak; tansiyonumuzu, vücut sıcaklığımızı ve hormon seviyelerimizi düzenlemek gibi birçok farklı işlevi üstleniyor.

King’s College’de Zaman ve besleme (krono-beslenme) üzerine çalışan Dr. Gerda Pot, “Vücudumuzda, her 24 saatlik dilimde gerçekleşecek metabolik işlemler için ideal zamanı seçen bir saat bulunuyor. Yani metabolizma açısından bakıldığında geç saatlerde yemek iyi bir fikir değil. Çünkü bu saatlerde vücudunuz kendini yavaşlatarak gece hazırlıyor.”


  D vitamini desteği almalı mı?

Surrey Üniversitesi’nde kronobiyoloji (biyolojik ritm) okutmanı olan Dr. Jonathan Jonston, yeme saatimiz ve sağlığımız arasındaki ilişkinin önemli olduğunu, bu alanda elde edilecek bilgilerin obezite salgınının önlenmesine katkıda bulunabileceğini ifade ediyor.

Her 2 uzman da kalori içeriği yüksek olan büyük öğünlerin günün erken saatlerinfe, akşam yerine tercih öğlen yenmesinin daha iyi olacağını düşünüyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın