Bitki sütü ürünlerine “süt” denilemeyecek! FDA harekete geçti…

-
Bitki sütü ürünlerine “süt” denilemeyecek! FDA harekete geçti…

Amerika Birleşik Devletleri’nin Gıda ve İlaç Dairesi olan (FDA) düzenlemelerine göre, içinde süt kelimesi geçen bir ürün, meme dokusundan gelmek zorunda. Böyle bir kuralın varlığını gereksiz bulabilirsiniz, ancak son dönemde marketlerde artan bitki sütü ürünleri nedeniyle konu tekrar gündeme geldi…

Ülkemizde de birçok süpermarkette çok sayıda gerçek süt olmayan, özellikle badem, hindistancevizi, soya gibi bitkilerden elde edilen bitkisel süt ürünü bulunuyor.

Standart süt tanımı ne?

Ancak ABD’de oyunun kuralı değişmek üzere. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Komisyon Üyesi Scott Gottlieb’in geçtiğimiz hafta içi yaptığı duyuruya göre kurum önümüzdeki yıl süt konusundaki uygulamasını değiştirecek.

Scott Gottlieb Politico.com’a yaptığı açıklamada; “Tanımımızın standardına baktığımızda, tanım standardının emziren bir hayvana dayandığını görüyoruz. Öte yandan, bademin emzirmediğini biliyorsunuz. Bunu itiraf etmem gerekiyor” diyerek esprili bir şekilde konu hakkında bilgi verdi.

Süt endüstrisi bu gelişmeyi olumlu karşıladı. Bazı üreticiler, kendi ifadeleriyle bitkisel süt ürünlerinin hatalı bir şekilde etiketlenmesinden şikayetçiydi. Daha önce Wisconsin eyaletinden bir senatör bitkisel ürünlerde süt ifadesinin kullanılmaması için bir yasa tasarısı sunmuş, ancak istediği desteği bulamayan bu öneri yasalaşmamıştı.

Uygulama ne zaman başlayacak?

Gottlieb bu değişimin ne kadar süreceğine ilişkin de bilgi verdi. Tahmin edileceği üzere bitkisel sütlerdeki etiketlerin bir gecede değişemeyeceğini söyleyen Gottlieb, tüketicilerin yakın gelecekte bu değişimi görmeye başlayacağını aktardı.

Gottlieb; “Bunu çok hızlı yapamayız, biraz zaman alacak. 2 yılı geçmeyeceğini düşünüyorum. Tahminime göre sürecin tamamlanması 1 yılı bulacaktır” diye konuştu.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın