Birleşmiş Milletler, Afrika’ya yardım ediyor

-
Birleşmiş Milletler, Afrika’ya yardım ediyor

Birleşmiş Milletler kurumları Orta Afrika Cumhuriyeti’nin karşı karşıya olduğu açlık kısır döngüsünü kırmak için bitki tohumları, el araçları ve gıda sağlayacak.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP), Orta Afrika Cumhuriyeti’nin en yoksul bölgelerindeki 50.000 çiftçi aile için tohum, el araçları ve gıda sağlamaya başladı. Bu yardımlar, evlerdeki stokların en düşük olduğu dönemde yapılıyor.

FAO, ‘tohum koruma’ girişimi altında tarım bitkisi tohumları sağlarken Dünya Gıda Programı (WFP) aynı ailelere yer fıstığı, mısır, pirinç, sorgum ve fasulye veriyor.

afrika-ciftci-www.gidahatti.com

Gıda üretimi topluma istikrar kazandırıyor

FAO ülke temsilcisi Jean-Alexandre Scagli, gıda üretiminin gıda ve gelir kaynağı sağladığını ve topluma istikrar kazandırdığını, bu nedenle ailelerin tekrar gıda üretimine başlamasına yardımcı olmanın ülkenin toparlanma sürecinin önemli bir parçası olduğunu söyledi. Scagli, ailelerin tarım amacıyla kullanılacak tohumları açlık nedeniyle tüketmek zorunda kalmasını engellemenin önemli olduğunu ifade etti.

BM’den Türkiye’ye ‘sınırınızı açın’ çağrısı!

WFP Orta Afrika Cumhuriyeti Ülke Direktörü Bienvenu Djossa, bu dönemde gıdanın sınırlı olduğunu ve ailelerin halihazırda zor koşullara karşı mücadele ettiğini söyledi. Djossa, WFP tarafından verilecek desteğin, insanların açlık döngüsünden çıkmasına yardımcı olabileceğini belirtti.

afrika-kuraklik-gidahatti.com

Orta Afrika Cumhuriyeti ve iç savaş

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2012  yılında başlayan çatışmalar tarım faaliyetlerini ciddi şekilde sekteye uğrattı ve gıda güvencesini olumsuz etkiledi.

Ağustos/Eylül dönemindeki 2. ekim döneminde, 50.000 aileye daha yardım edilecek ve yıl içinde toplamda 100.000 aile bu girişim çerçevesinde desteklenmiş olacak.

Tohum ve gıda yardımı; Belçika, Kanada, Fransa, İtalya, Japonya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri ülkelerinin ve Afrika Kalkınma Bankası, Avrupa Birliği ve ECHO, Fonds Bêkou, Birleşmiş Milletler Merkez Acil Müdahale Fonu, Orta Afrika Cumhuriyeti Merkez İnsani Fonu, BM Kadın ve Dünyası Bankası’nın sağladığı finansman ile gerçekleştirildi.

“Gıda güvencesi ve tarım, iklim değişikliği ile mücadelenin odağında olmalı”

afrika-tarim-gidahatti

Nüfusun %75’inin tarıma bağlı bir hayat sürdüğü ülkede; FAO, WFP ve ortakları, çatışmalar başladığından beri tarımsal üretim ve gıda güvencesi üzerindeki etkileri azaltmak için birlikte çalışıyor.  Tohum koruma girişimi ilk olarak 2014 yılında uygulandı.

Orta Afrika Cumhuriyeti yönetimi, tarım sektörünü tekrardan canlandırmak için stratejik bir çalışma yürütüyor. FAO ve WFP ise , uzun vadeli programlar yardımıyla bölgeye destek vermeye devam ediyor.

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın