Birini herkes beğeniyor, diğerini bazıları

-
Birini herkes beğeniyor, diğerini bazıları

Araştırma sektörünün lider kuruluşlarından BAREM, global ortağı WIN/Gallup International ile birlikte, dünya Liderlerine bakışı ortaya koyan bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonuçlarına göre, tanınırlığı en yüksek iki liderden ABD Başkanı Barack Obama en beğenilen lider iken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkındaki görüşler kutuplaşıyor. Türkler de, oran diğer liderlere göre düşük olsa da Putin’i beğenmiyor (-%7).

Türkiye halkası BAREM tarafından gerçekleştirilen ve WIN/ Gallup International tarafından 1977 yılından bu yana yapılan Yılsonu Araştırması’nda katılımcılara 10 dünya lideri hakkındaki görüşleri soruldu. Araştırmaya, 65 ülkede ülkelerin nüfusunu temsil eden 63.976 kişi katıldı. İşte sonuçlar:

obama-www.gidahatti.comABD Başkanı Barack Obama dünyada takdir ediliyor

Araştırmaya katılan her 5 kişiden 3’ü (%59) 2016 yılında görevi devredecek olan ABD Başkanı Barack Obama için olumlu bir görüşe sahip. Olumsuz görüşü olanlar ise %29. Başkan Obama’nın olumlu bir reputasyona sahip olduğu bölge oldukça geniş; Güney Asya’da %76, AB ülkelerinde %67, Latin Amerika, Sahraaltı Afrika ve Doğu Asya’da %65. Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde ise olumlu görüşlerin oranı %33’e düşüyor.

merkel-www.gidahatti.comEn popüler ikinci lider Almanya Şansölyesi Angela Merkel

2015’te Time Dergisi tarafından Yılın Kadını seçilen Almanya Başbakanı Angela Merkel, en popüler 10 global lider arasında ikinci sırada yer alıyor. Katılımcıların %42’si Merkel hakkında olumlu görüşe sahip iken %29’u tam tersini düşünüyor. Merkel’in popülaritesi erkekler arasında %45 iken, hemcinsleri arasında %39.

Üçüncü sırada yer alan İngiltere Başbakanı David Cameron hakkında ise dünyanın %37’si olumlu, %28’i ise olumsuz görüşe sahip. Cameron’un popülaritesi özellikle Güney Asya (%53) ve Kuzey Amerika’da (%46) yüksek.

Vladimir-Putin-www.gidahatti.comPutin için olumsuz düşünenlerin oranı %43

Suriye’de IŞİD ile olan savaşta takındığı tutuma rağmen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkındaki görüşler ikiye ayrılıyor. 3 kişiden 1’i Putin hakkında olumlu görüş bildirirken, olumsuz görüş bildirenler daha fazla (%43). Buna rağmen dünyanın en kalabalık iki ülkesine bakıldığında Putin’in popülaritesinin arttığı görülüyor. Çin’de Putin hakkında olumlu düşünenler %55, Hindistan’da ise %39. Putin’in en popüler olduğu ülkeler eski Sovyet ülkeleri (%55) iken, en az popüler olduğu yerler AB bölgesi (%67) ve Kuzey Amerika (%65).

Türkler dünya liderleri için ne düşünüyor?

BAREM, araştırma kapsamında Türkiye’de 1028 kişi ile CATI yöntemiyle görüştü. Türkiye’de dünya liderlerine bakış genellikle olumsuz.

Türkler düşük bir oranda olsa da en olumlu görüşü ABD Başkanı Barack Obama (%5) ve Brezilya Başbakanı Dilma Rousseff (%1) için belirtiyor. En olumsuz görüşe sahip olunan liderler ise Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz al Saud (–%26), İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani (–%23), Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande (–%19), Almanya Başbakanı Angela Merkel (–%11), Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping (–%10), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (–%7) ve Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron (–%5).

dunya-liderleri-www.gidahatti.com

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın