Bir İzmir klasiği: Boyoz Festivali

-
Bir İzmir klasiği: Boyoz Festivali

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 4.sü düzenlenen “Boyoz Festivali”, kent yaşamına farklı bir heyecan kattı. Gündoğdu Meydanı’ndaki etkinlikte,  Büyükşehir Belediyesi onbinlerce boyoz, yumurta, peynir ve çay ikramında bulundu. İzmirliler, Kordon’da temiz hava ve güneşin tadını müzik eşliğinde çimlerde boyoz yiyerek çıkarttılar.

Bazılarının “İzmir böreği” olarak andığı, yaklaşık 600 yıllık tarihi geçmişiyle İzmir’in vazgeçilmez lezzeti “boyoz”, tadına bakan herkesi kendine hayran bıraktırıyor.

Boyoz festivalinde buluştular

İzmir’in “simge lezzeti” haline gelen, ünü uluslararası boyutlara ulaşan boyoz, tadına doyum olmayan festivalle bu yıl yine hem damaklarda hem de belleklerde iz bıraktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda, Radyo Romantik Türk projesi ile düzenlenen 4. Boyoz Festivali, boyozseverleri Gündoğdu Meydanı’nda buluşturdu. Belediyenin onbinlerce boyoz, yumurta, peynir ve çay ikramında bulunduğu festival alanına gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ile birlikte vatandaşlarla birlikte kahvaltı yaptı.

Etkinlikte ayrıca kadın ve erkek kategorilerinde boyoz yeme yarışması da düzenlendi.  Yarışmanın birincilerine tablet hediye edildi. Gün boyu süren etkinlikte İzmirliler, İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası ve Radyo Romantik Türk DJ’lerinin çaldığı birbirinden güzel şarkılarla hem tadını hem de eğlencesini unutamayacağı bir şenlik yaşadı.

“Festivallerle kent ekonomisini ayağa kaldırıyoruz”

Boyoz festivali katılımcılarına seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Peşpeşe gerçekleştirdiğimiz festivallerle hem kent içerisindeki aileleri, hemşehrilerimizi hareketlendiriyor ve eğlendiriyor hem de civar kentlerden gelen, hatta yurt dışından gelen konuklarımızı ağırlayarak onlara İzmir’i tanıtıyoruz. Bunun karşılığında hem İzmir’e hareket geliyor hem de ekonomiyi ayağa kaldırmış oluyoruz. Bugün aynı zamanda Urla’da Enginar Festivali, Ahmetli’de Yörük Festivali, Tire’de Giritli Festivali var. Herkes nereye gitmek istiyorsa oraya gidiyor ve hoşça vakit geçiriyor. İzmir, festivallerle büyüyor. İzmir’de insanlar kaynaşıyor; barışa, kardeşliğe katkı veriliyor. Keşke her yer İzmir gibi olsa” diye konuştu.

Gündoğdu Meydanı’nı dolduran onbinlere “24 Haziran mesajları” da veren Kocaoğlu, “Kime oy verirseniz verin ama mutlaka sandığa gidin. Herkesin sandığa gidip oyunu kullanmalı ve vatandaşlık görevini yapmalıdır. İkinci önemli görevimiz ise sandığa sahip çıkmaktır. Oyumuza, ülkeye, demokrasiye, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün değerlerine sahip çıkacağız” dedi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın