Bilim insanlarından “glifosat” çıkışı!

-
Bilim insanlarından “glifosat” çıkışı!

Bir grup bilim insanı, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) zararlı bitkilerle mücadele için zirai ilaçlarda kullanılan glifosat etken maddesini aklayan açıklamasına karşı açık mektup yayınladı.

Zirai ilaçYabani otla mücadelede kullanılan glifosatın insanlarda kansere yol açabildiği yolundaki iddialara karşılık EFSA, kısa bir süre önce glifosatın kanser yapmasının “pek muhtemel olmadığı” açıklamasını yapmıştı.

AB Komisyonu’nun Sağlıktan Sorumlu Üyesi Vytenis Andriukaitis’e hitaben bir açık mektup kaleme alan 25 farklı ülkeden 96 bilim insanı ve araştırmacı, EFSA’nın yanı sıra Almanya’nın Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü’nü de (BfR) eleştirdi. Açık mektupta, “BfR’nin analizi ve EFSA’nın buna dayalı hatalı değerlendirmesi dikkate alınmamalıdır” çağrısına yer verildi.

EFSA tarafından yapılan değerlendirmenin “kısmen bilimsel açıdan kabul edilemez ve yanıltıcı” olduğu vurgulanan mektupta, ayrıca sonuçların mevcut verilerle karşılanmadığı ve açık ve saydam yollardan elde edilmediği belirtildi. Mektupta, buna karşılık Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) raporunun açık arayla daha inandırıcı, bağımsız ve saydam olduğu kaydedildi. IARC raporunda glifosatın “insanlar için kanser yapma riski taşıdığı” görüşü dile getirilmişti.

Açık mektuba imza koyanlar arasında çok sayıda tanınmış bilim insanı bulunuyor. İmzacı bilim insanları Alman Araştırmalar Konseyi (DFG), Alman Kanser Araştırmaları Merkezi (DKFZ) ve ABD, Avustralya ve Japonya’da görev yapıyor. Ancak bilim insanları, imzalarının görev yaptıkları kurumları bağlamadığını, kendi görüşlerini yansıttığını belirtiyorlar.

AB Komisyonu karar verecek

Glifosat kullanımına ilişkin son kararı, üye ülkelerin temsilcileriyle konuyu 3-4 Aralık’ta tartışacak olan AB Komisyonu verecek.

Her yıl milyarlarca avroluk bir satış hacmi olan glifosat; Monsanto, Syngenta ve Bayer gibi holdingler ya da yan kuruluşları tarafından üretiliyor. Üretici şirketlere göre glifosat kullanımı insan sağlığı açısından sorun oluşturmuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın