Bilim adamları patlayan bir karınca türü keşfetti!

-
Bilim adamları patlayan bir karınca türü keşfetti!

Fotoraf: Heinz Wiesbauer

Entomoloji uzmanları (böcek bilimciler), Tayland’ın Borneo yağmur ormanlarında ve Malezya’da yaşayan, patlayan karınca türü keşfettiğini duyurdu.

Türe, İngilizce’de patlama anlamına gelen ‘explosion’ kelimesinden esinlenilerek Colobopsis explodens adı verildi.

Patlayan karınca türü, bir yabancı tarafından tehdit altında olduğunu hissettiğinde, küçük işçiler kendi vücutlarını patlatarak bir miktar toksini etrafa saçıyor. Bu sayede düşman öldürülüyor veya uzaklaşıyor.

Bu enteresan savunma davranışını videodan izleyebilirsiniz…

Colobopsis explodens türü, 19 Nisan’da ZooKeys isimli bilimsel dergide yayınlanan makaleyle duyuruldu. Farklı durumlarda karıncaların kendini nasıl patlattığını detaylı bir şekilde görmek için karınca türünün tanıtımı için hazırlanan bu sayfayı da ziyaret edebilirsiniz.

Eşsiz bir savunma mekanizması

Araştırma ekibinin başında Viyana Doğal Tarih Müzesi’nden Dr. Alice Laciny vardı. Laciny konu hakkında şunları söyledi:

“Güneydoğu Asya’da yaşayan çok sayıda şaşırtıcı bitki ve hayvan arasında bu karınca türü önemli bir yere sahip. Ağaçlarda yaşayan bu tür, eşsiz savunma mekanizması nedeniyle patlayan karınca olarak anılıyor.

Fotoğraf: Alexey Kopchinskiy

Diğer böcekler tarafından tehdit edildiğinde, küçük işçi karıncalar aktif bir şekilde vücut duvarını yırtabiliyor. Bu davranışı sergileyen karıncalar anında ölüyor. Patlama ise karıncaların şişmiş bezlerinden yapışkan ve toksik bir sıvının yayılmasına yol açıyor. Bu da düşmeni ya öldürüyor, ya da uzaklaştırıyor.”

Kaynak: A. Laciny et al. 2018. Colobopsis explodens sp. n., model species for studies on ‘exploding ants’ (Hymenoptera, Formicidae), with biological notes and first illustrations of males of the Colobopsis cylindrica group. ZooKeys 751: 1-40; doi: 10.3897/zookeys.751.22661

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın