Beynin yaşlanması engellenebilir mi? İşte cevabı…

-
Beynin yaşlanması engellenebilir mi? İşte cevabı…

Bilim insanları tarafından beynin yaşlanmasını engelleyen gençlik hapı geliştirildi. Buna göre, yaşa bağlı bunama, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların tedavisinde kullanılacak olan ilacın 2 yıl içerisinde insanlar üzerinde test edilebilecek aşamaya geleceği belirtildi.

Ontario McMaster Üniversitesinde görevli bilim insanları tarafından B, C ve D vitaminleri, yeşil çay özü, folik asit ve balık yağı gibi 30 vitamin ve minerali içeren gençlik hapının ilk testlerinin oldukça etkileyici olduğunu belirtildi.

Çevresel ve Moleküler Mutajenez isimli dergide yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, gençlik hapı Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıkların yavaşlatılmasında kullanılabilecek.

beyin-gidahatti

Beyin hücresi kaybı ve bilişsel zayıflama durduruldu!

Çalışmada, son 10 yılda fareler üzerinde yapılan deneylerden ağırlıklı olarak başarılı sonuçlar elde edildiğine dikkat çekti.

Son araştırmada ise beyin hücrelerinin yarısından fazlasını kaybetmiş denekler üzerinde incelemeler yapıldı.

Çalışmada, söz konusu deneklere her gün gençlik hapı verildi ve birkaç ay sonra kayda değer gelişmeler görüldü. Deneklerde zaman içerisinde beyin hücresi kaybının ve bilişsel zayıflamanın durduğu gözlendi.

Yaşlanmanın etkilerini silmesinin yanı sıra ilacın hayvanlarda görme, denge ve motor becerilerini de geliştirdiği saptandı.

beyinnn-gidahatti

Serbest radikaller ile savaşıyor

Araştırmayı yürüten ekibin başındaki isim olan Profesör Jennifer Lemon, bulguların oldukça dikkat çekici olduğunu vurgulayarak,  söz konusu ilaç sayesinde hastaların hayat kalitesinin artırılacağını bildirdi.

Takviye ilacın, hücredeki mitokondriyi yani enerji üreten organeli etkilediğinin belirlendiği belirtilerek,  ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılacağı öngörülüyor. Gençlik iksiri niteliğindeki ilaç, mitokondri tarafından daha az sayıda serbest radikal üretilmesini sağlıyor. Böylece yaşlanma sürecinden sorumlu olduğu düşünülen serbest radikaller engellenmiş oluyor.

epilepsi-ve-beyin-gidahatti

Öte yandan yapılan başka bir araştırmada, 120 gün kadar yaşaması beklenen cırcır böceklerine uygulanan özel bir diyet ve gençlik hapı verilmesi sayesinde yaşam süresinin 257 güne kadar çıktığı belirlendi.

Araştırmaların bir sonraki aşamasında ise insanlar üzerinde denenmesi ve yan etkilerinin test edilmesi planlanıyor.

İlacın insanlar üzerinde etkili sonuç vermesi halinde,  yaşa bağlı bunama, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların önlenebileceği düşünülüyor.

beyin-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın