Beslenme bozuklukları depresyona neden olur mu?

-
Beslenme bozuklukları depresyona neden olur mu?

“Kalsiyum, magnezyum, demir, çinko mineralleri ile soğan, sarımsak, enginar, yumurta ve balık depresyona karşı kalkan vazifesi görür” diyen Diyetisyen Fatma Baysal, beslenme bozukluğunun depresyona neden olabileceği noktasında uyardı.

Duygu durum bozukluğu olan depresyon, insan yaşamı boyunca yüzde 10 veya 20 görülme olasılığı taşıyor. Birçok risk etmeni bulunan depresyonda, kalıtımsal faktörler, hormonal bozukluklar, cinsiyet, yaş, sosyokültürel etkenler ve stres bunlardan sadece birkaçı.  Sağlıklı ve dengeli beslenme ise depresyon tedavisinde önemli bir rol oynuyor.

Diyetisyen Fatma Baysal, kişinin beslenmesindeki yetersizliklerin depresyon için bir risk etmeni oluşturduğunu dile getirdi. Birey depresyondayken hayatında, sosyal çevresinde ve alışkanlıklarında değişimlerin söz konusu olduğunu belirten Baysal, “Bu değişimler doğal olarak kişinin beslenme düzenini de etkilemektedir. Ayrıca vücutta hormonal olarak birtakım değişiklikler meydana gelerek bireyin iştah durumunu etkilemektedir. Depresyon döneminde ani kilo kaybı veya ani kilo alımı sık gözlenen durumlardır. Özellikle bu dönemlerde B grubuvitaminlerinden zengin olan et, balık, yumurta sarısı, süt, yağsız peynir, hububat, kurubaklagil, kuru kayısı, ıspanak, bezelye tercih edilmeli” dedi.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için tüketilmesi gerekenler neler?

depresyon-sosyal-medya-gidahatti

Folikasit ve B12 vitamini eksikliği

Folik asit ve B12 vitamini eksikliğinin depresyon riskini artırdığını kaydeden Baysal, “Folik asit yetersizliği antidepresanlara karşı yanıtı azaltmaktadır. Bu nedenle folik asit açısından zengin olan kurubaklagiller, özellikle yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, turunçgiller, yağlı tohumlar, ekmek ve tahıl ürünleri tüketilmelidir. Ayrıca B1 vitamininin yetersiz alınması durumunda zihinde bulanıklık, olaylar arasında koordinasyon kurmada güçlük, huzursuzluk, uyku bozukluğu, yorgunluk, depresyon görülmesine neden olur” ifadelerini kullandı.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için tüketilmesi gerekenler neler?

depresyon-fiziksel-aktivite

Omega-3 yağ asitlerinin depresyona karşı koruyor

Fatma Baysal, şunları söyledi: “Çalışmalar sonucunda omega-3 yağ asitlerinin depresyona karşı koruyucu etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Zengin omega-3 kaynakları; somon, tuna, uskumru, alabalık, kılıçbalığı, karides ve marina balığı, ceviz, keten tohumu ve kanola yağıdır. Yapılan bazı çalışmalarda çinko yetersizliğinin daha sık depresyon görülmesine neden olduğu ve antidepresanlara karşı yanıtı azalttığını ortaya koymaktadır. Magnezyum ve kalsiyum eksikliğinde psikiyatrik bozukluklar ve depresyon görülebilmektedir. Depresyondan korumak ve yaşamdan zevk almak için sağlıklı beslenmemiz gerektiğini unutmamalıyız.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın