Beş ülkeden palm yağı sözü

-
Beş ülkeden palm yağı sözü

İngiltere, Danimarka, Fransa, Almanya ve Hollanda hükümetleri bir araya gelerek 2020 yılına kadar bütün palm yağı üretimlerini %100 sürdürülebilir hale getirme sözü verdiler.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bir araya gelen beş hükümetin yetkilileri, sürdürülebilir palm yağı tedariki sağlama adına Amsterdam Palm Yağı Bildirgesine imza attılar. Gerçekleştirilen anlaşma özel sektörden 11 firmanın daha önce bir araya gelerek verdikleri benzer bir sözü desteklemek amacıyla gerçekleştirildi.

Avrupa’da %100 Sürdürülebilir Palm Yağını Destekleme Sözü adındaki anlaşma, Sürdürülebilir Ticaret Girişimi (IDH) ve Hollanda Yağ Endüstrileri (MVO) tarafından birlikte hazırlanan Avrupa Sürdürülebilir Palm Yağı projesinin bir girişimidir.

Sorumluluk Avrupa’da

palm-yagi-bildirgesi-www.gidahatti.comÇok daha harmonize bir üretim yaklaşımının Avrupa’da bu endüstrinin üretimini sürdürülebilir hale dönüştürmekle birlikte yağın kullanımını da arttıracağını belirten ve anlaşmada kendi imzası da yer alan Avrupa Bitkisel Yağlar ve Protein Unu Endüstrileri Federasyonu’nundan (FEDIOL) bir yetkili, yıllık 7,3 milyon ton palm yağı ithal eden ve dünyanın en büyük ikinci ithalatçısı olan Avrupa’nın büyük bir sorumluluğa sahip olduğunu belirtti.

Yetkili ayrıca federasyonun, aralarında Sürdürülebilir Palm Yağı Yuvarlak Masası Oluşumu (RSPO) ve birçok AB gıda endüstrileri birliklerinin de bulunduğu birçok paydaşla aktif iletişim içerisinde olduklarını da sözlerine ekledi.

Anlaşmaya imza atan bir diğer kuruluş olan Gıda ve İçecek Federasyonu’nun İngiltere Sürdürülebilirlik Direktörü Barbara Gallani ise hiçbir bireysel çabanın sürdürülebilirlik hedeflerini kendi başına yerine getiremeyeceğini ve ancak bu tür girişimlerin bütün tedarik zincirini etkileyecek sistemik değişikleri sağlayabileceğini söyledi.

Anlaşmaya imza atan 11 kuruluştan diğer bir tanesi olan Avrupa Ülkeleri Margarin Birliği (IMACE) de 2020 hedeflerinin cüretkar ancak başarılabilir olduğunu belirtti. Ancak birliğin yöneticisi Siska Pottie RSPO reformlarına ek olarak daha fazla adımların atılması gerektiğini söyledi.

Üretim yapan ülkelerin sürdürülebilir bir şekilde üretimlerine devam edebilmeleri için onlara destek olmanın, tanımlamaları git gide birbirlerine yaklaştırmanın, sürdürülebilir palm yağı için kriterleri belirlemenin ve de küresel çapta ormanların yok oluşunun önüne geçilmesinin çok büyük öneme sahip olduğunu belirten Pottie, endüstrinin ormansızlaşmasına son vermek adına bütün bu hedeflere birlikte ulaşılması gerektiğini açıkladı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın