Bebek formülü üreticileri: Mevcut düzenlemeler yeterli

-
Bebek formülü üreticileri: Mevcut düzenlemeler yeterli

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve tanınmış tıbbi dergilerden The Lancet, kısa bir süre önce, bebek formülü pazarlamasını daha iyi kontrol etmek için daha sıkı yönetmelik ve yaptırım çağrısı yaptı. Sektör grubu Özel Beslenme Avrupa’nın (SNE) yönetici müdürü Aurélie Perrichet’a göre, AB mevzuatı bu konuda yeterli ve daha fazla düzenlemeye ihtiyaç yok.

Küçük yaşlardaki beslenmenin çocukların sağlıklı gelişimini sağlamak konusunda çok önemli olduğu ve yaşamın sonraki yıllarındaki sağlık durumunu etkilediği herkes tarafından kabul edilen bir gerçek.

Anne sütü, bebek formülü ve devam formülü seçenekleri

aurelieperrichet-execdir-SNE_medium

Özel Beslenme Avrupa (SNE) yönetici müdürü Aurélie Perrichet: Avrupa’daki bebek formülü sektörüne yönelik düzenlemeler yeterli

Anne sütü bebekler için en iyi besin kaynağı. Ancak anneler bazen emzirme konusunda sıkıntı yaşayabiliyor veya emzirmemeyi tercih edebiliyor.

Bu durumlarda, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da kabul edilen bebek formülü, anne sütünün tek güvenli alternatifi. Devam formülü ise 6 aydan daha büyük bir beslenmede kullanılıyor ve besini içeriği buna göre değişiyor.

Emzirmek hayat kurtarabilir!

The Lancet dergisinin 21 Mayıs 2016’da yayınladığı yazıda geçen ifadenin aksine, bu ürünler hiçbir zaman tütün ürünleriyle kıyaslanamaz.

Dünyada en sıkı denetlenen ürünlerden biri olan bebek formülü, yaşamı destekleyecek gerekli beslenmeyi sağlamak için özellikle tasarlandı. Bu nedenle söz konusu ifadenin yanıltıcı ve sorumsuzca olduğunu söylemek mümkün. The Lancet aynı yazıda, bebek formüllerinin pazarlanması konusunda, sosyal medya kanallarının tamamen yasaklanmasını talep etmişti.

Sıkı AB mevzuatı

The Lancet’in öne sürdüğünün aksine, bebek formülü ve devam formülü Avrupa seviyesinde çok ciddi kurallara ve şartlara tabi. Bunun nedeni, söz konusu ürünlerin hassas tüketiciler ve onların gelişimi amacıyla üretilmesi.

gida-haberleri_Avrupa-Komisyonu,-sut-pazarini-izlemeye-aldi-

Özellikle reklamlar konusunda, mevcut AB kurallarının bebek formüllerinin tüketicilere yönelik reklamlarını yasakladığını ve devam formüllerinin reklamının katı kurallara tabi olduğunu unutmamak  gerekiyor. Bu kısıtlamalar, WHO’nun Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanmasıyla İlgili Uluslararası Yasası‘na uygun.

Özel Gruplara yönelik Gıdalara ilişkin Mevzuat (EU) 609/2013’ün uygulamaya girmesiyle, Avrupa Birliği bebek ve devam formülüne uygulanan koşulları sıkılaştırdı. 2016 Şubat ayında, bebek formülü (0-6 ay) ve devam formülü (6-12 ay) arasında net bir ayrım yapacak kuralları belirleyen AB Bebek ve devam formülü mevzuatı kabul edildi.

Bebeklere tarçınlı sütlaç

bebek-biberon-besleme-gidahatti

Anneler ve bakıcılar için anlaşılır ve gerekli bilgiler

Bu yeni Avrupa yasaları, bebek ve küçük çocuklar için özellikle tasarlanan bu gıdalar hakkında annelere ve bakıcılara anlaşılır ve gerçeğe dayanan bilgiler sunmak için tasarlandı.

Bilinçli ebeveynler, bebeklerinin beslenmesiyle ilgili bilinçli tercihler yapabilir. Bu nedenle beslenme bilgisine erişim oldukça önemli. Her ebeveyn, bebeğini ve küçük çocuğunu besleyebileceği tüm seçenekler hakkında bilgi alma hakkına sahip olmalı ve tercih ettiği beslenme seçeneğinden bağımsız bir şekilde desteklenmeli.

anne-baba-bebek-2-gidahatti

Bunun yanında, bilgiye erişim, formül kullanmayı tercih eden ebeveynlerin bu ürünü güvenli ve doğru bir şekilde hazırlayarak çocuğuna vermesini sağlıyor. Bu amaçla, AB yasaları; gıdanın uygun hazırlama, muhafaza ve kullanımıyla ilgili zorunlu talimatları ve yanlış hazırlama ve muhafaza nedeniyle ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarıyla ilgili uyarıları kapsıyor.

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın