Bakteriler gıda güvenliği için neden önemli?

-
Bakteriler gıda güvenliği için neden önemli?

Bakterilerin sinyal taşıyıcı moleküller yardımıyla haberleştiği bulgusunun bilim dünyasınca mercek altına alındığını bildiren Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, bu araştırmaların gıda güvenliği alanında yapılacak çalışmalarda büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Bakterilerin aralarındaki sinyal taşıyıcı moleküller yardımıyla haberleştiği ve bu sinyallerin yardımıyla bir araya toplandıkları bulgusunu inceleyen bilim insanları, bir süredir sinyalleri yöneterek bakterileri kontrol altında tutma çalışmalarını yürütüyorlar.

bakteri-mikroorganizma-gidahattiBakteriler sinyaller aracılığıyla konuşuyor!

Quorum Sensing (Çevreyi Algılama Sistemi), çok genel anlamıyla bakteriler arasında sinyal taşıyıcı moleküller aracılığı ile gerçekleşen iletişim olarak tanımlanabiliyor. Bu iletişim bakterilerin bulundukları ortama adaptasyonlarını sağlıyor.

Bakteriler sinyaller yoluyla bir araya gelirken, sinyallerin artışı ile bakteri popülasyonunda da yoğunluk artışı gözleniyor. Özellikle biyofilm oluşumundaki etkin rolü nedeniyle Quorum Sensing gıda endüstrisi için de önem taşımaktadır.

Günümüzde bakterilerin iletişim sinyallerini kontrol ederek üretim ve enfeksiyonların önlenmesine kadar pek çok konuda çalışmalar yapılıyor. Ancak, sinyal yollarının kontrolü ile yararlı mikroorganizmalar arasındaki iletişimin de kesilmesi gibi bir risk ortaya çıktığı için sinyalin ve hedefin kesin bir doğrulukla belirlenmesi gerekiyor.

Whole genome sequencing (WGS) bir organizmanın tüm DNA yapılanmasını tanımlayan ve türler arası ve tür için farklılıkların ortaya konulmasında daha doğru sonuç veren bir moleküler teknoloji.

samim-saner-gidahatti

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner

“Gıda güvenliği için büyük katkı sağlayacak”

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, bu araştırmaların gıda güvenliği alanında yapılacak çalışmalarda büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Saner, 3 – 4 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Hotel Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nin ilk gününde 11:15-12:15 saatleri arasında gerçekleştirilecek oturumda, bu konularda yapmış olduğu çalışmalar ile küresel ölçekte tanınan bir mikrobiyolog olan, “Patojen Davranışını Anlama” kitabının yazarı Prof. Dr. Mansel Griffith’in Quroum Sensing ve WSG konusundaki bilgi birikimini katılımcılarla paylaşacağını bildirdi.

“Ülkemizde ve bölgemizde ana teması sadece gıda güvenliği olan tek kongre olma özelliği taşıyan kongre, bu ve ele alınacak diğer başlıklar kapsamında, ülkemizde ve dünyada gıda güvenliği konusunda birçok yeni yaklaşım ve önlemi de ortaya koyacak.” diyen Samim Saner, iki günlük kongre süresinde 3 paralel programda toplam 18 oturum gerçekleştirileceğini bildirdi. Saner, oturumlarda yurt içinden ve yurt dışından ünlü isimler, akademisyen, uzman ve sektör mensuplarından oluşan 20 yabancı ve 48 yerli konuşmacının sunum yapacağını kaydetti.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın