Bakliyat devine iflas erteleme

-
Bakliyat devine iflas erteleme

Bakliyat sektörünün önde gelen firmalarından Sezon Pirinç, mali sıkıntıya düşen şirketlerin başvurduğu bir tür koruma tedbiri olan iflas erteleme için mahkemeye başvurdu. Tedbir kararı ile şirketi hacizlere karşı koruma altına alan mahkeme, kayyum ataması yaptı.

sezon-pirinc-www.gidahatti.comHürriyet Gazetesi’nden Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Sezon Pirinç avukatı İsmail Serkan Yelgin, 1 Aralık’ta iflas erteleme talebi ile İstanbul Anadolu Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu. Kurlardaki artışın yanı sıra, ekonomide yaşanan dalgalanma ve talepteki düşüşün şirketin mali sıkıntıya düşmesine neden olduğu belirtilen dilekçede, mali sıkıntının bir diğer nedeni olarak faizlerdeki artış ve kredi alımlarında yaşanan sıkıntılar gösterildi.

Dava başvuru dilekçesinde, şirketin faaliyetlerini sürdürmesi için hacizlere karşı korumaya alınması, araçlarının haczedilmemesi istendi. Şirket hakkında tedbir kararı verilmesi halinde, borca batıklık durumundan çıkılabileceği kaydedildi.

Yapılan başvuruyu değerlendiren mahkeme, iki gün sonra şirket hakkında tedbir kararı verdi. Tedbir kararı ile şirket hacizlere karşı korumaya alınırken, Mali Müşavir Uğur Gürsoy da şirkete denetim kayyumu olarak atandı.

Edinilen bilgilere göre şirketin, önemli bir bölümü bankalara olmak üzere 150 milyon TL borcu bulunuyor. Şirketin cirosu ise 140 milyon TL seviyesinde.

Mehmet-Erdogan-www.gidahatti.comSezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, iflas erteleme başvurusu için şunları söyledi:

celtik-www.gidahatti.com“Sektörün yaşadığı sıkıntının bize yansıması sonucu bu kararı almak zorunda kaldık. Bizim şirket olarak bir sıkıntımız yok. Günü gelip de ödenmeyen bir borcumuz da yok. Ancak sektörde batan 2-3 firma oldu. Bankalar da bunu görünce, ‘sektörde sıkıntı varsa’ algısına kapıldı. Durum böyle olunca iki banka, günü gelmediği halde kredimizi kapatmamızı istedi. Düşünün, Mayıs-Haziran’da ödenecek krediyi bugün kapatmamızı istediler. Böyle olunca diğer bankalar da huzursuz oldu. İlk bize gelen banka, haciz tehdidinde bulundu. Biz ikna etmeye çalıştık ancak sonuç alamadık. Biz de, mecburen tedbir başvurusunda bulunmak zorunda kaldık. Mahkemenin tedbir kararı ile birlikte faaliyetlerimizi sorunsuz bir biçimde devam ettiriyoruz.”

Temeli 1950 yılında Malatyalı Erdoğan ailesi tarafından atılan, Türkiye bakliyat sektörünün köklü firmalarından Sezon Pirinç, yıllık 120 bin ton çeltik işleme kapasitesi ile pirinçte Türkiye’nin ilk üç firması arasında yer alıyor.

Sezon Pirinç, Afrika ve Ortadoğu başta olmak üzere bir dizi bölgeye ihracat da yapıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın