Bakan Zeybekci’den İşletme-İktisat Mezunlarını üzen açıklama!

-
Bakan Zeybekci’den İşletme-İktisat Mezunlarını üzen açıklama!

Kendisi de işletme-iktisat mezunu olan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Mail adreslerimize ve Twitter’dan geliyor, ‘400 bin tane işletme iktisat mezunu kadro bekliyor’ diye… Yok kardeşim kadro bekleme boşuna, özel sektöre gideceğiz” ifadelerini kullandı. Zeybekci, dolar kurundaki yükselişin de kısa süre sonra durulacağını kaydetti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen ‘Yeraltı Kaynakları Türkiye’nin Serveti’ konulu istişare toplantısına katılmak için geldiği Denizli’de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“İmkan ve kaynağı olanlar spekülatif hareketlere yatkın”

Dolardaki yükselişle ilgili konuşan Bakan Zeybekci, şunları söyledi:

“Bakanlık dönemimiz 4 yıla yaklaşıyor. İlk günden itibaren söylediğimiz, Türkiye’nin gerek kamu gerekse özel sektör anlamında kısa vadeli döviz bazında mükellefiyetlerini yerine getirmekle ilgili hiçbir sorunu yoktur. Gerek Merkez Bankası rezervlerimiz, gerekse döviz tevdiat hesapları, gerekse özel sektör kuruluşlarımızın yurt dışındaki ve yurt içindeki kendi imkan ve kaynaklarına baktığımız zaman, kısa vadeli dediğimiz 1 yıllık kısa vadedeki döviz mükellefiyetlerini yerine getirmenin çok çok üzerinde imkan ve kaynakları vardır.

Peki niye böyle bir şey oluyor? Maalesef spekülatif hareketlere yatkın günler geçiriyoruz. Atalarımız şu sözü güzel söylemişler: ‘Tamahkâr ve sahtekâr birbirini en hızlı bulan ikili olur.’ Bununda örneklerini görüyoruz. Gerek Çiftlik Bank, gerekse diğer alanlardaki kripto para sistemleri ile ilgili de maalesef böyle bir yatkınlık var. Bu aynı psikoloji ile dövizi de spekülatif amaçlı kullanma hevesi olarak önümüze ve ortaya çıkıyor.

Peki niye bu dövizle ilgili hareketlilik oluyor? Türkiye’nin bir bölümünde, elinde imkan ve kaynağı olanların spekülatif hareketlere yatkın olması. Bu da bizim ekonomimizi etkileyecek bir şey değildir. Türkiye’nin mükellefiyetleri ile ilgili bir sorunu yoktur. Kısa bir süre sonra bu durularak olması gereken yere doğru dönecektir.”

ciftlik-bank-acilis-gidahatti“Çiftlik Bank örnekleri için önlem alacağız”

Çiftlik Bank gibi örnekler için sahtekârlığa dayalı girişimlere zamanında müdahale edebilecek kanuni düzenlemeler yapılacağını da vurgulayan Zeybekci, şöyle devam etti:

“Önüne gelenin çıkıp da bu şekilde vatandaşı kandırarak, kurdukları tuzakları etkin hale getirmelerini önleyici düzenlemeler ve kontroller getirmemiz gerekiyor. Bu konuda da bir çalışmamız var. Maliye Bakanlığı, Hazine, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ile birlikte bir tedbir mekanizması ortaya koymalıyız. Ortaya çıktığı anda müdahale edilecek, bunları kontrol altında tutabilecek şekilde bir çalışma yapmamız lazım. Zaten bir kesimini yaptık. Şu an torba kanunda bazı düzenlemeler, ardından da Başbakanlık’ta bekleyen ve bu hafta içerisinde Meclis’e gelmesini beklediğimiz ‘piyasa gözetimi ve denetimi’ ile ilgili yeni kurallar, yani tüketiciyi ve tasarruf sahiplerini kandıranlar ile ilgili daha zorlayıcı tedbirlerin daha yüksek maliyetli ve sert tedbirlerin olduğu, sorumlulukların en yüksek seviyeye çıktığı bir düzenlememiz var. Onun arkasından da tekrar bu şekilde, tamamen kötü niyetli, sahtekârlığa dayalı girişimlere zamanında müdahale edebilecek kanuni düzenlemeleri de derhal yapacağız.”

Mesleki eğitim konusunda başarısızlık itirafı!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, toplantıdaki konuşmasında ise mesleki eğitim konusunda başarısız olduklarını söyledi. Zeybekci, şunları kaydetti:

“Maalesef, üniversitelerden mühendisler mezun ediyoruz, ancak bu mühendislerimiz ne bir atölye ne bir inşaat ne bir fabrika görmüş ne de eline bir anahtar alıp bir makineye veya inşaata, demire dokunmamış. Buna bizde şöyle derler; ‘Sen ağa, ben ağa, ineği kim sağa.’ Her taraf mühendis. Hakikaten bununla ilgili kendimizi başarısız görüyorum. Allah bize akıl vermiş, bu akıl ile bu sistemi yöneterek, Türkiye’de mesleki eğitimi üretim sektörlerine yani bizim ihtiyaç duyduğumuz alanlara, bir mesleki eğitimi kanalize edemedik.

Laf yetiştirme zamanı değil, iş yetiştirme zamanı artık. İş yetiştirmemiz lazım. Benim fabrikam dahil olmak üzere bütün fabrikaların tamamında işçi aranıyor, usta aranıyor, tekniker aranıyor. Diğer taraftan 5 milyon insan KPSS’ye giriyor, ne için? Devlete girmek için. Bir şeyi yanlış yapıyoruz? Ben söylüyorum ki siz de cesaretle söyleyin bunları. Birbirimizi alkışlamak ve pohpohlamaktan da vazgeçelim artık. Yanlış yapıyoruz. Hoş geliyor, iyi geliyor bazı şeyleri söylemek.”

“İşletme-İktisat Mezunları boşuna atama beklemesin”

Konuşmasında bir milletvekilinin görüştüğü 2 yıllık maliye, muhasebe meslek yüksekokulu mezunlarının devlet kadrosuna atama beklediğini söylediğini aktaran Nihat Zeybekci, “Yok kardeşim devlette böyle bir kadro! Bu milletin kaynaklarını ve imkanlarının emanetçisi olarak söylüyorum, devlette böyle bir kadro yok. Bu ülke Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği o muasır medeniyetler seviyesine yürüyecek ise bırak namerde, merde dahi muhtaç olmayacak günlere yürüyecekse, bunu özel sektör eli ile yapacak, devlet eliyle değil. Artık eğitim sistemiyle ilgili şikayetten vazgeçeceğiz. Örnekleri var dünyada. Ben de işletme-iktisat mezunuyum. Mail adreslerimize ve Twitter’dan geliyor ‘400 bin tane işletme-iktisat mezunu kadro bekliyor’ diye. Yok kardeşim kadro bekleme boşuna, özel sektöre gideceğiz” ifadelerini kullandı.

DHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın