Bakan Zeybekci’den ihracat seferberliği çıkışı!

-
Bakan Zeybekci’den ihracat seferberliği çıkışı!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin enerji, ham madde, ara malı gibi stratejik alanlarda sektörün yeniden ayağa kalkması için çalışacaklarını belirterek, “Gerekiyorsa tek tek, bire bir o sektörle ilgili firmalarımızla konuşacağız. Gayet şeffaf, kamuoyuna açık şekilde, bir tek firma için eğer Bakanlar Kurulu kararı veya kanun gerekiyorsa bunu yapacağız.” dedi.

Bakan Zeybekci, Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci’yi Bakanlık’ta kabul etti.

Zeybekci, kişi başına düşen milli gelirin 17 bin 20 bin dolar seviyesine ulaştığında, Türkiye’nin mevcut problemlerinden kurtulacağını belirterek,  Türkiye markasının hak ettiği seviyeye ulaşması gerektiğini kaydetti.

ekonomi-gidahatti

“Gerekirse bir tek firma için bile kanun yapacağız”

Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere bütün aktörlerle bir ara gelerek yeniden bir ihracat, kalkınma ve yatırım seferberliği başlatılacağını bildiren Zeybekci, şunları kaydetti:

Zeytin ve zeytinyağı tanıtımına bakan desteği

“Önümüzdeki dönemde yatırım teşvikleriyle ilgili Sayın Başbakanımızın söylediği, yatırımcının önüne turkuaz halı sermek derken, o fiziksel halı değil. Yatırımcımızın yatırım yapması için gereken ne varsa bunu bir bir konuşacağız.

Bazı stratejik alanlarımızda o alanlardaki eksikliklerin giderilmesi. Türkiye’nin stratejik alanlarda gerek enerji gerek ham madde gerek ara malı gerekse o sektörde yeniden doğması için gerekli olan ne varsa bunu hükümet olarak mutlaka ve mutlaka yapacağız.

Gerekiyorsa tek tek, bire bir o sektörle ilgili firmalarımızla konuşacağız. Gerekiyorsa gayet şeffaf, kamuoyuna açık şekilde, bir tek firma için eğer Bakanlar Kurulu kararı veya kanun gerekiyorsa bunu yapacağız. İhracat seferberliğini Türkiye yeniden başlatmalı.”

65. Hükümet, Meclis’ten güvenoyu aldı

bakanlar-kurulu-gidahatti

İhracata yönelik çalışmalar masada

Türkiye’nin yüzde 5’in üzerinde büyümesi gerektiğini vurguladıklarını hatırlatan Zeybekci, bu noktaya ulaşılması için ülkenin kullanamadığı insan kaynakları, yer altı ve yer üstü kaynakları ile akıl zenginlikleri gibi tüm zenginliklerin değerlendirilebilme oranının artırılması gerektiğin işaret etti.

ihracat-gidahatti

Söz konusu kaynakların verimli bir şekilde kullanılarak, katma değere ve ihracata dönüştürülmesi halinde olmayan bir paranın yaratılmış olacağını belirten Zeybekci, bu durumun hükümetinin başlatacağı yeni ihracat seferberliği ile mümkün olabileceğini ifade etti.

Zeybekci ayrıca, Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında bu konuda yoğun bir çalışma yürüttüklerini ve yakın zamanda açıklayacaklarını bildirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın