Bakan sözü: “Ekmeğe zam yok”

-
Bakan sözü: “Ekmeğe zam yok”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar’ın açıklamaları kaynaklı “Ekmek zammı yolda” haberlerine karşılık, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Faruk-Çelik-24-TV-www.gidahatti.com24 TV’de “Ankara Masası” programına konuk olan Çelik, yeni dönemde tarım politikasını değerlendirdi, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Rusya ile yaşanan kriz sonrası gündeme gelen yaptırımlar konusunda diplomasinin devreye girmesi ve her iki ülkenin de üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki ülke arasındaki krizi büyütecek bir yaklaşım içinde olup sorumlu sorumsuz bazı beyanlarda bulunulmasını ben şahsen doğru bulmadığımı ifade ediyorum. Çünkü Başbakan, Cumhurbaşkanı düzeyinde gerekli açıklamalar her iki ülke tarafından da yapılıyor.

Bakınız bizim Rusya’ya 1 milyar 270 milyon dolarlık ihracatımız var, tarımsal ürünler. Bahse konu yaş sebze meyve ise 764 milyon dolar civarında bir yaş sebze ihracatımız söz konusu. Rusya’dan ithal ettiğimiz tarımsal ürünler ise bu yıl itibariyle 3 milyarı geçiyor. Onun için ben sorulduğu zaman söyledim; yani bu olay uçak düşürme olayıdır; burada Türk çiftçisini ve Rus çiftçisini üzecek kararlar almanın, ne Rus çiftçisinin bir kabahati var bu işte, yani sınır ihlalini Rus çiftçisi yapmadı, uçak düşürme işini Türk çiftçisi yapmadı. Olay başka bir askeri boyutuyla bir olay. Bu boyutuyla çok kolay çözülmesi gerekirken, bunun faturasını çiftçilere getirmek. Bu mesele kendi bünyesinde değerlendirilmeden, diplomatik çalışmalar yapılmadan olayın çiftçilere döndürülmesi, toplumların en emektar kesimine okların çevrilmesi doğru olmamıştır.”

“Çiftçi bedel ödememeli”

Rusya’nın ambargo kararına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çelik, “Şimdi burada ilk etapta açıkladıkları bazı ürünler var. Bazı ürünlere 01.01.2016’dan itibaren yasak koyacaklarını ifade ediyorlar. Şu an itibariyle Rusya limanlarına veya gümrüklerine giden ürünlerle ilgili kısa bir bekleme dönemi vardı ama daha sonra alınmaya başlandı. 160 tonluk cüzzi bir miktarın geri gelmesi söz konusu oldu. Dolayısıyla şu an itibariyle ay sonuna kadar yaptıkları açıklamaya göre ciddi bir sıkıntı beklemiyoruz. Ama inanıyorum ki diplomasi bu arada devreye girer ve hiç hak etmeyen çiftçi kesimine böyle bir bedel ödetilmez” diye konuştu.

Yaşanan krizden Rus çiftçisinin daha büyük zarar göreceğini yineleyen Bakan Çelik, “Biz 1 milyon tonun üzerinde buğday ithalatı yapıyoruz. Bunu durdurduğunuz zaman onun da Rus çiftçisine bir faturası söz konusu olacak. Türkiye’nin ithal ettiği ürünlere baktığınız zaman başta buğday olmak üzere çok farklı piyasalardan temin etme imkanı var” ifadelerini kullandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, şunları kaydetti:

“İki dost ülke, bu kadar yakın iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesine Türkiye her zaman sıcak bakmıştır. Şu an itibariyle Türkiye’nin böyle bir önlemi, böyle bir bakışı, yaklaşımı söz konusu değildir. Halen diplomatik yolları zorlama gayreti içindeyiz ve bunu sürdüreceğiz. Rus çiftçisinin burada cezalandırılması gibi bir durum Türkiye’nin yaklaşımı değil. Umuyorum ki Rusya’dan da böyle beklediğimiz olgun bir devlet davranışı, ergen bir davranıştan çıkması gerekiyor artık. Olgun bir devlet, köklü bir devlet davranışına mutlaka geçmesi gerekiyor. Aksi takdirde karşılıklı ülkelerin zararı söz konusu olacaktır.

Yaş sebze meyve ve diğer tarımsal ürünlerin ihracatıyla ilgili yılbaşından itibaren oluşacak olan herhangi bir sıkıntılı bir durum söz konusu olur ise onunla ilgili bakan arkadaşlarla toplantılar gerçekleştirdik, Sayın Başbakanımızın başkanlığında da değerlendirmeler yaptık. Alternatif piyasalar ne olur noktasındaki sorunlara çözüm aradık. Onlar Türkiye’nin hazırlıklarıdır. Bu hazırlıkların çok ayrıntılı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmasını şu safhada çok doğru bulmuyorum. Birinci derecede önümüze koyduğumuz, çiftçileri mağdur etmeye dönük bir yaklaşım içerisinde değil, tam tersine diplomatik yollardan sorunun çözümü konusunda Türkiye ısrarcı olmaya devam edecektir.”

GTHB’de yeni dönem

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çalışmalarına ilişkin tüm birimlerden brifingler aldığını, önümüzdeki hafta tüm sektör temsilcileri ve STK’larla bir araya geleceklerini bildiren Bakan Çelik, çalışmaların kısa sürede tamamlanarak, alınması gereken kararların seri bir şekilde alınması ve Bakanlar Kurulu gündemine getirilmesinin öncelikleri arasında olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin 78,5 milyon hektar arazisi bulunduğunu, bunun yaklaşık 24 milyon hektarının tarıma elverişli arazi olduğunu anlatan Çelik, 14,6 milyon hektarın mera alanı, 1 milyon hektarın da su alanı olarak tanımlandığını söyledi. Tarım alanlarının korunması ve verimliliğin arttırılması konusunda reformların kararlılıkla sürdürüleceğini kaydeden Çelik, önümüzdeki dönemde nitelikli ve bilinçli çiftçilik için bir eğitim seferberliği başlatacaklarının müjdesini verdi.

hayvan-www.gidahatti.comHayvancılık sektörü ile bir araya gelecek

Üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve rekabet koşullarındaki sorunların ortadan kaldırılması için havza üretimine dikkati çeken Çelik, neyin, nerede ve ne kadar üretilmesi için üretim ve ürün planlaması yapılması için çalışma yapılacağını anlattı.

Hayvancılık alanında 1 milyon 500 binin üzerinde işletme olduğunu ve %75’inin 1 ile 9 arasında büyükbaş hayvan beslediğine işaret eden Bakan Çelik, bu ölçeği büyütmek istediklerini söyledi. 7 Aralık Salı günü hayvancılık sektörü ile bir araya geleceklerini kaydeden Çelik, üreticiler ve STK’larla yapacakları yoğun çalışmalar sonrası bir yol haritası hazırlayacaklarını anlattı.

Üreticilere sağlanan destekleri de yeniden değerlendireceklerini dile getiren Çelik, bu alandaki politikaların da yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

ekmek-www.gidahatti.com“Ekmek zammı söz konusu değil”

Bazı gazetelerde yer alan “ekmeğe zam geleceği” iddialarına ilişkin soruyu da yanıtlayan Bakan Çelik, söz konusu iddianın gerçeği yansıtmadığının altını çizerek, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını kaydetti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 75 bine yakın personeli olduğunu ifade eden Çelik, 10 bine yakın teknik personelin Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) bünyesinde istihdam edildiğini bildirdi. Çelik, Türkiye’de yaklaşık 35 bin köy bulunduğunu ve bu proje ile her bir teknik elemanın 3 köyden sorumlu olacak şekilde bir değerlendirme yaptıklarını ifade etti.

Bakanlık bünyesinde atama bekleyenlere ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çelik, rasyonel bir değerlendirme ile atıl kapasitelerin tespit edilmesi gerektiğini, hükümetin açıkladığı belli sayılardaki kadrolardan ihtiyaçları olan kadroları talep edip, alacaklarını söyledi.

Çelik, hükümetin seçim vaatleri kapsamında verilen sözlerin bir bir yerine getirileceğini, bu konuda Bakanlar Kurulu’nda değerlendirmeler yapılacağını bildirdi.

“Kırsalda refahın yükseltilmesi terörün panzehiri olacak”

Terörle mücadele konusuna da değinen GTHB Faruk Çelik, “Şöyle ağız tadıyla hep birlikte ekmeğimizi somunumuzu büyütüp birlikte yeme imkanı varken, halen bazı dış unsurların tahriki ile bu ülkedeki bu aşımızı bize zehir etmeye çalışanlara bir kez daha sesleniyoruz; Bırakın bu milletin ağız tadını bozmayın” dedi.

Çelik, tarım ve hayvancılığın sorunlarını çözerek, refah düzeyini kırsalda da yükselterek, atılması gereken adımların terörün panzehiri olacağını da sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın