Bakan Pakdemirli’den balık avı sezonu öncesi balıkçılara çok önemli mesaj!

-

Yeni balık avı sezonu açılışının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla yapılacağını bildiren Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, balıkçılara “Doğal kaynaklarımız sonsuz değil” mesajını verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 1 Eylül’de balıkçılar için başlayacak yeni balık avı sezonu dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Balık avı sezonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla başlatılacak

Mesajında gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan’da başlayan genel av yasağının, 1 Eylül’de sona ereceğini ifade eden Pakdemirli, yeni av sezonu açılışının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte bugün saat 22.45’te Sarıyer Kireçburnu Balıkçı Barınağı’na yapılacağını bildirdi.

Balıkçıların bu gece “Vira Bismillah Ya Rezzak” diyerek, 4,5 aylık bir aradan sonra tekrar avlanmaya başlayacağının altını çizen Bakan Pakdemirli, yeni av sezonunun balıkçılarımız için bereketli geçmesini temenni etti.

“Doğal kaynaklar sonsuz değil”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın su ürünleri politikalarının ana hedefinin, halkımıza bol ve ucuza balık sağlamak olduğu kadar, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri ve balık kaynaklarını koruyarak, sürdürülebilir avcılık yöntemlerinin geliştirilmesini sağlamak olduğunu da vurgulayan Bekir Pakdemirli, “Unutulmamalıdır ki; doğal kaynaklar sonsuz değildir. Bu kaynaklar, gelecek nesillere aktaracağımız bir emanettir. Bu nedenle, koruma ve kullanma dengesini mutlaka gözetmek zorundayız” değerlendirmesinde bulundu.

balikci-gemisi-gidahatti

 

Denizlerde hava durumu

“Balıkçılarımızın daha kazançlı bir sezon geçirmesini sağlayabilmek amacıyla, birçok bilimsel araştırma yapıyor, yeni projeler geliştirip balıkçılarımız için farklı destekleme modellerini uygulamaya koyuyoruz” diyen Pakdemirli, “Yapılan tahminlere göre ülke genelinde denizlerimizde fırtına beklenmiyor. Bu gece sadece Doğu Karadeniz’de yağış bekleniyor. İstanbul’da ise hava parçalı ve az bulutlu, rüzgar kuzeydoğudan 3 ila 5, güneyinde 6 kuvvetinde bekleniyor. Rüzgarın Kuzey Ege’de 4-6 kuvvetinde, Doğu Karadeniz’de ise 3 ila 5 kuvvetinde olması tahmin ediliyor” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, balıkçılar tarafından bin bir emek ve zahmetle denizlerden sofralara getirilen ve insanların sağlıklı beslenmesinde sayısız faydaları bulunan su ürünlerinin, halkımız tarafından bol bol tüketilmesini de tavsiye ederek mesajını tamamladı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın