Bakan Albayrak’tan ihracatçıya destek mesajı!

-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle başkanlığındaki heyeti kabul eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ihracatçıya destek mesajı verdi. İhracatçıların özellikle ithal ara maddelerin Türkiye’de üretilmesini sağlamasının önemli olduğunu belirten Albayrak, “İthal ara maddelerin Türkiye’de üretimi için destek verilecek” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

“İhracatçılarımıza desteğimizi artıracağız”

Görüşmeye ilişkin twitter hesabından bir açıklama yapan Albayrak, “TİM Yönetim Kurulu ile oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdik. İhracatı artırmaya yönelik politikalarımız kapsamında görüş alışverişinde bulunduk. Yeni dönemde daha etkin bir yapıya kavuşturacağımız Eximbank ile ihracatçılarımıza desteğimizi artıracağız” ifadelerini kullandı.

Edinilen bilgilere göre, görüşmede, Türkiye’nin ihracat hedeflerine ulaşması için atılabilecek adımlar detaylı olarak ele alındı.

Görüşmede ihracatçıların dövizi 180 gün içinde Türkiye’ye getirme ve yüzde 80’ini de bankada tutma zorunluluğuna ilişkin düzenleme de gündeme gelirken, Bakan Albayrak, TİM’in düzenlemeye ilişkin taleplerinin tebliğlerle karşılanabileceğini bildirdi.

İhracatçıya destek ve “ithal ara madde” vurgusu!

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, ihracatın ithalatı karşılama oranının yükseltilmesi için ağırlık verilmesi gereken alanların da konuşulduğu görüşmede, “İhracatçımızın, özellikle ithal ara maddelerin Türkiye’de üretilmesini sağlaması önemli. Bu kapsamda bir strateji için bakanlık olarak sizlere gerekli desteği vermeye hazırız. Yeni ekonomi yaklaşımımızda, harcama ve yatırımlarımızda öncelikli 3 alanımızın birisi ihracatı artırma hedefini karşılamak olacak. Yatırımları ihracatı artırma, teknolojik ürün üretme ve cari açığı azaltma hedeflerine karşılık verip vermediğine göre değerlendirecek, karşılık verenleri önceleyeceğiz.”

Albayrak, yeni dönemde özellikle Eximbank’ın çok daha etkin bir yapıya kavuşturulacağını ve ihracatçıya verilen desteğin daha ileri taşınacağını da kaydetti.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın