Bağırsak florası egzersiz performansını etkiler mi?

-
Bağırsak florası egzersiz performansını etkiler mi?

Yeni bir çalışmaya göre bağırsak florası ve egzersiz performansı arasında somut bir bağlantı var. Probiyotik ve prebiyotik de sporcu performansı için önemli. Bu ilişkilerin anlaşılması için daha fazla araştırma lazım.

2007 yılından bu yana, bağırsak florası ve dayanıklılık egzersizi arasındaki ilişkiyi inceleyen bazı çalışmalar yapıldı. Bu araştırmaları bir araya getiren bir meta analiz, umut verici faydaları ortaya çıkarıyor ve konuyla ilgili daha çok araştırma gerektiğinden bahsediyor.

Katalonya Açık Üniversitesi ve Paris-Saclay Üniversitesi’nden araştırmacılar, bağırsak florasının seçkin sporcular için nasıl faydalı olabileceğini anlamak amacıyla 2007 yılından bu yana yapılan 28 araştırmayı inceledi.

Halen düzeltilmemiş baskı halinde olan ve The Journal of Sport Health Science dergisinin sonraki sayısında yayınlanmaya aday olan çalışmada, bağırsak florası ile egzersiz arasındaki etkileşimin henüz detaylı bir şekilde bilinmediği ifade edildi.

Probiyotikler karaciğer sirozu için umut vadediyor

Dayanıklılık üzerine odaklanan araştırmacılara göre önceki çalışmaların sonuçları, bağırsak florasının karmaşık besinsel polisakkaritleri enerji olarak kullanılabilecek küçük zincirli yağ asitlerine fermente ettiğini ve bu sayede glisemiyi koruyarak dayanıklılık performansını arttırdığını gösteriyor.

sindirim-gidahatti

Bağırsak florası ve egzersiz performansı ilişkisi

Araştırmacılar, inceledikleri çalışmaları 2 ana gruba ayırdı: Bağırsak florası ile egzersiz performansı arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmalar, ve probiyotik ve prebiyotiklerin antrenmanlı bireyler üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmalar.

İlk kategoride, insanlarla yapılan çalışmaların sayısı 2’ydi. Bu çalışmalardan birinde, hareketsiz bireylere kıyasla atletlerin bağırsak florası çeşitliliğinin daha fazla olduğu ifade edildi. Diğer araştırmada da daha sık egzersiz yapan katılımcıların flora çeşitliliğinin daha fazla olduğu tespit edildi.

Tam tahıllı ürünlere prebiyotik lif eklemek lif açığını kapatıyor

Ancak meta analizi hazırlayan araştırmacılara göre, atletlerin besin tüketiminin normal bireylerden daha fazla olması nedeniyle bu çalışmalardan sonuç çıkarmak kolay değil.

kosu-spor-gidahatti

Atletlerin dayanıklılığı için, probiyotik mi prebiyotik mi?

Analiz edilen çalışmalardan 2. kategoride olanlar, probiyotiklerin dayanıklılık egzersizi performansını arttırdığını öne sürüyor.

Araştırmacılara göre, yapılan çalışmalar probiyotiklerin bağışıklık işlevini arttırdığını, reaktif oksijeni nötr hale getirdiğini ve bağırsak mukoza geçirgenliğini düzelttiğini gösteriyor.

İnceledikleri çalışmaların tasarım hatalarını da tespit eden araştırmacılar, probiyotik takviyelerin dolaylı bir şekilde performansa katkı koyabileceğini öne sürdü.

Daha faza çalışma çağrısı

Araştırmacılar, beslenme, aktivite seviyeleri, klinik sonuç ve probiyotik takviyelerin neden olduğu bağırsak florası değişimleri arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamak için daha iyi tasarlanmış çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın