Az yağlı veya light ürünler uzun vadede aşırı tüketime neden oluyor

-
Az yağlı veya light ürünler uzun vadede aşırı tüketime neden oluyor

Hollandalı bilim insanlarına göre ürünlerin az yağlı veya light alternatifleri, kısa ve uzun vadede aşırı tüketimi teşvik ederek obezite oranlarının artmasına yol açıyor.

Araştırma International Journal of Research in Marketing dergisinde yayınlandı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), küresel obezite krizi ile mücadele etmek amacıyla az yağlı, lif içeriği yüksek gıdaları teşvik eden kamu politikaları yönünde çağrı yaptı. Gıda endüstrisi ise yağ içeriği düşük ürünleri piyasaya sürerek bu çağrıya yanıt verdi. Şeffaf Piyasa Araştırması sayılarına göre, küresel düşük kalorili gıda piyasası 2013 yılında 6,5 milyar avro değerindeydi.

Ancak bunun gibi bir politika, Hollandalı araştırmacıların yayınladığı araştırmaya göre ters tepebilir.

Önceki çalışmalar, tüketicilerin az yağlı gıdaları bir oturuşta fazla tüketme eğiliminde olabileceğini göstermiş olsa da, bu durumun uzun vadeli sağlık hedefleri için tehlikeli olduğu düşünülmüyordu ve bu eğilimin uzun dönemde de geçerli olup olmadığını belirlemek için yeterli araştırma yapılmamıştı.

Kolay erişim tokken de yediriyor!

zayiflamak-diyet-beslenme-gidahatti

Light ürünler alışveriş davranışını etkiliyor

Araştırmacılar; satın alma davranışı, ürüne özel sağlık beyanları ve kalori içeriği hakkında bilgi sağlayan Dutch GfK hane halkı tarama verilerini kullandı.

Birçok az yağlı alternatifin bulunması nedeniyle patates cipsi kategorisine odaklanan araştırmacılar, light ürün satın alan bireylerin satın aldığı cips miktarının önemli derecede arttığını, bu etkinin hem ilk ayda hem de uzun vadede geçerli olduğunu belirledi.

market-alisveris-gidahatti

Az yağlı ürünler obezite sorununu kötü etkileyebilir

Araştırmacılar, light ürünler nedeniyle tüketicilerin satın aldığı gıda miktarını arttırdığını öne sürdü.

Obezite cerrahisi nedir? Kimlere uygulanır?

Araştırmacılara göre, çalışma sonuçları light ürünlerin kısa dönemde gıda tüketimini arttırma etkisini teyit ediyor, bunun yanında uzun dönemli önemli bir etki olduğunu da gösteriyor.

Mevcut davranış verilerini kullanarak, fazla satın alma etkisinin kalıcı olduğunu gözlediklerini söyleyen araştırmacılar, “sonuç olarak, az yağlı ürün satın almanın gıda tüketimi ve kalori alımını arttırması nedeniyle, tüketiciler ve toplumun kötü etkilendiği görülüyor. Az yağlı ürünler uzun vadede obezite sorununu çözmek yerine bu sorunu daha kötü bir noktaya taşıyabilir,” ifadelerini kullandı.

Bu araştırma ışığında light ürünler, obezite krizine karşı çözüm arayan politikacılar tarafından dikkatle değerlendirilmeli.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın