Avrupa vatandaşları havasından memnun değil!

-
Avrupa vatandaşları havasından memnun değil!

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın AB genelindeki 83 şehirde hava kalitesi ve ses kirliliği düzeyine ilişkin araştırması, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Eurostat, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla AB genelinde 83 şehirde hava kalitesi ve ses kirliliği düzeyine ilişkin araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Sonuçlar AB şehirleri arasında söz konusu alanlarda önemli farklılıklar olduğunu gösterdi.

amsterdam-sokak-gidahatti

Avrupalı vatandaşları başkentlerde hava kalitesine ilişkin memnuniyet oranı %22 ile %88, ses düzeyine ilişkin memnuniyet oranı ise %31 ve %82 oranları arasında değişiklik gösteriyor. Ancak başkentlerin önemli bir bölümünde şehir sakinlerinin her iki göstergede de memnuniyet düzeyinin yüksek olduğu gözlendi.

dublin-gidahatti

Memnuniyet düzeyi en yüksek şehirler

Eurostat tarafından açıklanan araştırma sonuçlarına göre; Dublin, Helsinki, Viyana ve Lüksemburg, AB başkentleri arasında memnuniyet düzeyinin en yüksek olduğu şehirler. Romanya’nın Başkenti Bükreş ile Bulgaristan’ın Başkenti Sofya ise memnuniyetin en düşük olduğu şehirler arasında yer alıyor.

Sanal alışveriş Avrupalıların tutkusu oldu

AB, Mission Innovation üyesi

Bu arada AB, çevre ve enerji konusunda yeni bir adım attı. AB Komisyonu temiz enerji alanında yenilikçilik faaliyetlerinin teşvikine yönelik küresel girişim “Mission Innovation”a katılarak, girişimin 21. üyesi oldu.

2015 yılında Paris’te gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP 21) çerçevesinde başlatılan Mission Innovation ile temiz enerji alanında kamu sektörü ve özel sektör tarafından yenilikçilik faaliyetlerinin küresel düzeyde canlandırılması ve hızlandırılması hedefleniyor. Girişimin Bakanlar Düzeyinde Açılış Toplantısı, 1 – 2 Haziran 2016 tarihlerinde San Francisco’da gerçekleşti.

Dünya nüfusunun %58’ini ve küresel temiz enerji araştırmaları bütçesinin %80’den fazlasını temsil eden yirmi “Mission Innovation” üye ülkesi, önümüzdeki beş yıl içerisinde temiz enerji teknolojilerine yönelik araştırma ve yenilikçilik faaliyetlerine ayrılan bütçelerini iki kat artırma taahhüdünde bulundu.

Naylon poşet yerine bez ekmek çantası

hava-kirliligi-gidahatti

AB temiz enerji teknolojilerine yönelik projeleri Ufuk 2020 Programı (Horizon 2020) kapsamında destekliyor. Bu çerçevede yaklaşık 10 milyar avroluk fonun bu alanda sürdürülen projelere aktarılması bekleniyor. AB 2015 – 2020 arası dönemde temiz enerji araştırmalarına ayırdığı bütçeyi her yıl artırmayı; böylece 2015 yılında yıllık yaklaşık 1 milyar avro olan bütçenin 2020 yılında yılda 2 milyar avroya yükselmesini hedefliyor.

Mission Innovation temiz enerji alanında yenilikçilik faaliyetlerinin hızlandırılmasının, “İklim değişikliğine etkili, uzun vadeli küresel cevap oluşturulması; Dünya nüfusunun tamamının güvenilir ve düşük maliyetli enerjiye erişiminin sağlanması ve ekonomik büyümenin teşvik edilmesi ile Enerji güvenliğinin güçlendirilmesi” olmak üzere üç temel alanda gerekli olduğunu savunuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın