Asya-Pasifik süt ürünleri için zorlu bir yıl yaratacak

-
Asya-Pasifik süt ürünleri için zorlu bir yıl yaratacak

Amerika Süt Ürünleri Konseyi’ne (USDEC) göre küresel süt ürünleri endüstrisi üretim fazlası ve ürün karması gibi sorunlarla boğuşurken Asya-Pasifik ülkeleri önümüzdeki 12 ay boyunca pazara yön verecek.

Amerika endüstri kuruluşu konsey başkanı ve uzmanlarının raporuna göre Çin’deki ekonomik gelişme ve talep artışı dünya tedarikinde önemli bir etkiye sahip olacak. Bunda yapılan yasal düzenlemelerin ve Trans-Pasifik Ortaklığı da dâhil serbest ticaret anlaşmaları da önemli bir rol oynayacak.

Amerikalı endüstri kuruluşu, Rusya’nın ticaret ambargosu ve Avrupa Birliği’nin ihracat kotalarını kaldırması gibi durumlar birleşince bu yılın süt ürünleri endüstrisi için zorlu bir yıl olacağını belirtti. USDEC önümüzdeki yıl süt ürünleri sektöründe görülmesi muhtemel beş önemli tahminde bulundu.

  1. Arz-talep bilmecesi

Çin’in düşük miktarda süt alımı yapması, Rusya krizi ve düşen üretici fiyatları arz artışını durdurmaya yetmediği gibi dünyanın en iyi beş tedarikçisi de üretimde yavaş kaldı. Avrupa Birliği, Amerika, Yeni Zelanda, Avustralya ve Arjantin’de Nisan ayından bu yana geçen altı aylık süre zarfında üretimde %2’lik artış yaşandı. Ancak USDEC tahminlerine göre bu artışın yılın geri kalanında %1 oranında yavaşlaması öngörülüyor.

  1. Tedarikçilerin değişen ürün odağı

Geçtiğimiz on iki ay boyunca Yeni Zelanda tam yağlı süt tozunda Çin’e olan bağımlılığını azaltmak için yeni bir strateji uyguladı. Hem Yeni Zelanda hem de Avrupa şu anda yağsız süt tozu ve tereyağına odaklanıyor ve pazarlarını Güneydoğu Asya, Kore, Japonya, Orta Doğu, önemli Amerikan pazarları ve Meksika’ya doğru genişletiyor.

  1. Çin’in istikrarsızlığı

Uluslararası Para Fonu’nun 2016 yılında gelişmekte olan pazarlarda gayri safi yurtiçi hasılada %4,5 oranında kazanç ve 2015 tahminlerinde yarım puanlık artış tahminleri başta Asya ülkeleri olmak üzere sektörün önemli bir yere sahip olduğu ülkeler için olumlu sinyaller veriyor. Ancak siyasi karışıklıklar ve altı yılın en düşük benzin fiyatlarının yanı sıra Çin’deki belirsizlikte sektöre gölge düşürüyor.

Çin’in “yeni normal” zayıf ekonomisinin yerel tüketimi etkilemesi ve Güneydoğu Asya, Japonya ve Kore’de dâhil olmak üzere diğer ülkeleri de etkilemesi bekleniyor.

  1. Düzenleme ve bürokrasi

2014 yılı Mayıs ayından bu yana ithalat tedarikçileri için yeni bir süt ürünleri tesisi kayıt şartları uygulamak için Çinli hükümet yetkilileriyle çalışan USDEC, Çin’in yaz boyunca kaydedilen tesisin denetim sonuçlarını değerlendirdiğini belirtti.

Başta Asya ülkeleri olmak üzere birçok ülke ise gıda güvenliği yasalarını gözden geçiriyor. USDEC, Türkiye’nin sunduğu sağlık raporunun tekrar incelenmesi ve Kore’deki tesisin kayıt sistemi konularının 2016 yılında ön plana çıkacağını belirtiyor.

  1. Serbest Ticaret Anlaşmaları için bereketli bir yıl

Özellikle Asya-Pasifik’te diğer ticaret anlaşmaları görüşülse ya da uygulansa da Trans-Pasifik Ortaklığı taslağı her zaman gündemde. Avustralya-Çin ve Yeni Zelanda-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşmaları geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi ve bu anlaşmaların yeni yılda iki önemli Amerika pazarında Güneydoğu Asya Adaları arasında rekabeti artıracağı öngörülüyor. Ayrıca Avustralya, Yeni Zelanda ve AB kendileri ve 40’dan fazla ülke arasında yapılması olası Serbest Ticaret Anlaşmaları görüşmeleri yapıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın