Aşk meyvesi maruçya

-
Aşk meyvesi maruçya

Anavatanı Brezilya ve Kuzey Arjantin olan maruçya meyvesi çarkıfelekgiller familyasının en yaygın türü. Amerika’da meyve, mutluluk verdiği ve romantik duyguları öne çıkardığı için aşk meyvesi olarak anılıyor.

Türkiye’de Akdeniz Bölgesi iklimine kolay adapte olan bu tropikal meyvenin Çukurova Bölgesinde yetiştirilmesi adına çalışmalar sürdürülüyor. Türkiye’de daha çok meyve sularına katılan maruçyanın üretimi ve satışı henüz çok yaygın değil.

Brezilya’da çekirdekleri uyuyabilmek için tüketilen meyve, Güney Amerika’daki birçok yerel ilaçta yatıştırıcı olarak kullanılıyor. İsrail’de ‘sicar’ adlı şarabı yapılan maruçya, Güney Afrika’da meyveli yoğurt yapımında gözde. Porto Rikolular ise maruçya meyvesini kan basıncını düşürmek için tüketiyor.

Maruçya meyvesinin sarı ve mor olmak üzere iki ana çeşidi var. Mor meyveli olanları küçük ve tatlı, sarı meyveli olanları büyük fakat daha az tatlı. Verimli olmasından dolayı sarı meyveli olan tür daha fazla yetiştiriliyor. Türkiye’de sarı kabuklulara oranla vitamin ve mineral bakımından daha zengin olan mor kabuklu maruçyanın ithali yapılıyor. Meyvenin Türkiye’de bilinen ismi ise çarkıfelek.

Kullanım alanları çok çeşitli

Çiğ olarak tüketilebilen maruçya meyvesinin birçok kullanım alanı var. Meyve suyu, kokteyl, tatlı, dondurma, ve meyve salatalarında kullanabilen meyve, hoş koku ve tat vermesi açısından yemeklerin yanında garnitür olarak da tüketilebiliyor.

C, B1, B2, B5,Kalsiyum, Fosfor ve Protein açısından zengin bir meyve olan maruçya ayrıca çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içeriyor. İçeriğindeki passiflorin adlı madde sebebiyle sakinleştirici etkiye sahip meyve strese ve uykusuzluk sendromlarına karşı kullanılıyor.

http://www.tarlasera.com/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın