Ardahan’da dolu sürprizi! Vatandaş “zararımız büyük”

-
Ardahan'da dolu sürprizi! Vatandaş

Ardahan’da etkili olan dolu yağışı kenti beyaza bürüdü. Bu mevsimde ilk kez dolu yağışı ile karşılaşan vatandaşlar zararın büyük olduğunu bildirdi.

Sağanak ile başlayan yağmurun yerini doluya bırakması ile tüm tarım arazileri beyaza büründü. Yağış yaklaşık bir buçuk saat boyunca devam etti.

Dolu sürprizi karşısında şaşkına dönen köylüler Ağustos ayında böylesine bir dolu yağışı ile ilk kez karşılaştıklarını belirtti. Ardahan Uzunova köyünde ikamet eden Okan Ulutaş, sağanak gök gürültülü yağış sonrası dolunun başlaması ile zararın büyük olduğunu söyledi.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün Trabzon, Rize ve Artvin’de şiddetli sağanak yağış uyarısında bulundu. Vatandaşlardan sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olması istendi.

Meteroloji’den yapılan açıklamada yağışların; “Trabzon’un doğusu, Rize çevreleri ve Artvin’in kıyı kesiminde yerel olarak kuvvetli (21-50 Kg/m2) olması beklendiğinden, meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım ve dolu riski ile yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.” denildi.

Doğu Anadolu genelinde bugün (22 Ağustos 2018)  hava az bulutlu ve açık, bölgenin kuzey kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğleden sonra Erzurum, Erzincan, Kars ve Ardahan çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Bölgedeki bazı illerin hava durumu ise şöyle ;

ARDAHAN °C, 23°C

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğleden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ERZURUM °C, 27°C

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğleden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MALATYA °C, 35°C

Az bulutlu ve açık

VAN °C, 28°C

Az bulutlu ve açık

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın